Kurierzy Eurocamp

Praca na europejskich campingach – dlaczego warto?

Autorka:

Aleksandra

Zastanawialiście się kiedyś nad czasową pracą za granicą? Może jesteście w ostatniej klasie szkoły średniej lub na studiach i chcielibyście rozpocząć ciekawą pracę i zdobyć międzynarodowe doświadczenie? A może po prostu chcielibyście zmienić otoczenie i spróbować czegoś zupełnie nowego? W artykule przedstawiamy Wam czym jest gap year i dlaczego warto rozważyć taką opcję oraz co można zyskać, wyjeżdżając do pracy na europejskich campingach.

Korzyści z gap year

Gap year to przerwa między etapami w życiu, najczęściej między ukończeniem szkoły średniej, a rozpoczęciem studiów lub w trakcie studiów. Jest to czas, który młodzi ludzie przeznaczają na zdobycie nowych doświadczeń, poznanie siebie, podróżowanie, poszerzenie horyzontów związanych z innymi kulturami, refleksje nad dalszymi ścieżkami życiowymi. Właśnie wtedy wielu młodych ludzi decyduje się wyjechać do pracy za granicę.

Gap year jest bardzo popularne w wielu krajach, m.in. w Norwegii, Danii (nawet do 50% absolwentów szkół średnich), Wielkiej Brytanii, Australii czy USA, a także staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Wiele prestiżowych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych, takich jak Princeton, Harvad czy Uniwersytet Karoliny Północnej rozpoczęło programy zachęcające do zrobienia sobie „roku przerwy”. Zaobserwowano, że studenci, którzy wracali na studia po przerwie, osiągali lepsze wyniki w nauce, jak i późniejsze większe zadowolenie z własnej kariery zawodowej.

Kurierzy Eurocamp
Przedstawiamy korzyści płynące ze zrobienia sobie gap year:

Więcej czasu na zastanowienie się nad możliwościami kształcenia oraz przyszłej kariery.

Wielu studentów podkreśla, że doświadczenia związane z gap year miały znaczący wpływ na wybór kierunku studiów i przyszłej kariery. Doświadczenie innych kultur zmienia ich postrzeganie życia. Nierzadko powracając, decydują się na zupełnie inny kierunek niż ten, o którym myśleli zaraz po maturze.

Zdobycie cennego doświadczenia zawodowego

Nie jest to tajemnicą, że w obecnych czasach doświadczenie zawodowe ma wysokie znaczenie w poszukiwaniu pracy, w wielu przypadkach przewyższające posiadane wykształcenie. Praca za granicą może być wielkim wyzwaniem dla młodego człowieka, stanowi jednak niesamowitą „szkołę życia”. Wielokierunkowe i różnorodne doświadczenie zdobyte podczas pracy za granicą pozwolą wyróżnić się na rynku pracy.

Przyszli pracownicy z międzykulturowymi umiejętnościami będą dobrze przygotowani do pracy na globalnym rynku. Będzie to również atut podczas aplikowania do międzynarodowych firm.

Doświadczenie w pracy za granicą pokazuje pracodawcom, że jesteście odważni, nie boicie się wyzwań, ale także potraficie dopasować się do sytuacji i szukać kompromisów.

Nauka języka obcego

Rzecz można by powiedzieć banalna i oczywista, jednak warto o niej wspomnieć. Ucząc się obcego języka w rodzimym kraju, nie zawsze mamy okazję skonfrontować nasze umiejętności w rzeczywistych sytuacjach, a to podczas takowych najszybciej i najefektywniej je rozwijamy. Praca na campingach to świetna okazja, by podszkolić język angielski, ale także poznać języki europejskie i być może zmotywować się do kontynuacji ich nauki. Znajomość kilku języków to kolejny atut, który „przyozdobi” Wasze przyszłe CV.

Kurierzy Eurocamp

Większa pewność siebie

Znajdowanie się w zupełnie nowych, stresujących sytuacjach i wychodzenie z nich obronną ręką, zdobywanie nowych umiejętności, także tych międzyludzkich podnosi naszą samoocenę. W pracy za granicą, mając kontakt z ludźmi różnych narodowości, jesteśmy w stanie poznać lepiej samych siebie – często nie zdajemy sobie sprawy z naszych możliwości, umiejętności szybkiej reakcji, kreatywności, dopóki nie znajdziemy się w takich sytuacjach. Dowiadujemy się więcej o sobie i możemy bardziej docenić siebie.

Zaoszczędzenie pieniędzy (na studia, podróże…)

Atrakcyjne wynagrodzenie za pracę kuriera na campingu, zapewnienie przez Eurocamp zakwaterowania i zwrotu kosztów podróży do miejsca pracy stwarzają możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, które możecie przeznaczyć na studia, dalsze podróże lub inne, wybrane przez Was cele.

Niesamowita przygoda

Praca jako przedstawiciel Eurocampu na campingu bywa ciężka i wymagająca, jednak jest to jednocześnie niezwykła przygoda, którą zapamiętasz do końca życia! Czas wolny możecie przeznaczyć na poznawanie okolicy i zwiedzanie, a przede wszystkim bycie w bezpośrednim kontakcie z inną kulturą – kuchnia, zwyczaje, styl życia, można naprawdę się w tym zanurzyć. Na campingu panuje atmosfera luzu i spontaniczności, czas również płynie tu inaczej. Łatwiej też niż w codziennym życiu nawiązywać tu znajomości.

Czy gap year wpłynie na moje dalsze wykształcenie?

Pomimo rosnącej popularności „roku przerwy”, wciąż pojawia się wiele niepewności, związanych głównie z jego wpływem na dalsze kształcenie akademickie.

Badania przeprowadzone przez uniwersytety wykazały, że 90% młodych ludzi po zrobieniu sobie przerwy, decyduje się na rozpoczęcie lub kontynuację studiów wyższych, mają większą motywację do dalszego kształcenia, a z perspektywy czasu oceniają, że czas, który zyskali na rozważenie dalszych losów życia, korzystnie wpłynął na ich decyzje. Łatwiej im jest także dostosować się do nowej, akademickiej rzeczywistości, i tak jak już wspominaliśmy, zaobserwowano, że uzyskują lepsze wyniki w nauce.

Podczas gap year można, często zupełnie niespodziewanie, znaleźć nową pasję, zainteresować się zupełnie nowymi dziedzinami. Wtedy właśnie odkrywamy, czym tak naprawdę chcemy się zająć w najbliższej przyszłości i czasem wiąże się to z diametralną zmianą naszych wcześniejszych planów na studia. W tej perspektywie nie „tracimy” roku lub więcej na naszej zawodowej ścieżce, a wręcz zyskujemy, gdyż jesteśmy pewniejsi naszych planów na przyszłość. Możemy szybciej i z większą motywacją zacząć je realizować, niż gdybyśmy poszli na niepewny kierunek, który z powodu braku zainteresowania szybko byśmy porzucili.

Nie jestem studentem. Czy praca kuriera na campingu też jest dla mnie?

Tak! W rekrutacji nie przewidzieliśmy ograniczeń wiekowych. Jeśli studenckie lata macie dawno za sobą, a chcielibyście spróbować swoich sił w tej pracy, serdecznie zachęcamy. Przygotowaliśmy kilka powodów, dlaczego warto rozważyć tę opcję:

Aktywizacja zawodowa

Tak jak pisaliśmy w przypadku studentów, umiejętności zdobyte podczas pracy na campingach są wielokierunkowe i różnorodne. Jeżeli chcielibyście skierować swoją karierę zawodową w nieco inna stronę lub nadać jej zupełnie nowy kierunek, wyjazd do pracy za granicą to będzie świetny krok! Zmiana otoczenia i kontakt z innymi kulturami, jak i podejściem do życia pomoże zdystansować się od pewnych spraw, nabrać zupełnie nowej perspektywy.

Zwiększona pewność siebie, związana ze zdobyciem doświadczenia w pracy za granicą i podszkolenie języków obcych, tak ja w przypadku osób młodych, będzie korzystna w aktywizowaniu zawodowej sytuacji.

To też świetna okazja na tak zwany „nowy start”, jeżeli obecnie potrzebujemy tego w naszym życiu. Nieważne w jakim wieku i na jakim etapie życie obecnie się znajdujecie – możecie przeżyć wspaniałą przygodę!

Rozwój osobisty

Praca na europejskich campingach to nie tylko doświadczenie w CV, które oczywiście będzie przydatne, ale także możliwość uniwersalnego osobistego rozwoju.

Nawet sąsiadujące ze sobą kraje Europy różnią się ze sobą językowo i zwyczajowo. Im więcej podczas przebywania za granicą nawiązujemy kontaktów z nowymi ludźmi, tym bardziej stajemy się otwarci. Wykazano, że poszerzanie horyzontów i nowa pespektywa na życie, które zyskujemy dzięki podróżom, pomaga w lepszy sposób reagować na zmiany i stresujące sytuacje dnia codziennego.

Zmiana otoczenia i kontakt z innymi kulturami oraz sposobem życia dają nam sposobność do refleksji nad własnym życiem. Sprawdzamy się w nowych sytuacjach. Wymagające sytuacje, w których się znajdujemy mimowolnie, przyczyniają się do rozwoju naszego charakteru. Podróż i zmiana otoczenia może zadziałać na nas terapeutycznie, pozwalając na zdystansowanie się od problemu, jego ponowne przeanalizowanie „na spokojnie”.

Jesteś zainteresowany pracą jako przedstawiciel Eurocamp na campingu? Aktualną ofertę pracy znajdziesz tutaj.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak wygląda praca naszego przedstawiciela na campingu? Napisaliśmy o tym tutaj.

Masz jakieś pytania związane z pracą? Napisz na: praca@eurocamp.pl

Zdecydowany, aby rozpocząć przygodę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.