Wodospad Jeziora Plitwickie

Jeziora Plitwickie – ceny biletów i wszystko, co trzeba wiedzieć 

Jeziora Plitwickie to bez wątpienia jedna z największych atrakcji w Chorwacji. Co roku podziwiają je tysiące turystów, którym niestraszny upał ani tłumy. Widoki są naprawdę bajeczne, więc nic dziwnego, że każdy chciałby chociaż raz w życiu odwiedzić Park Narodowy Jezior Plitwickich. W swoim artykule opowiemy Wam wszystko, co tylko chcecie wiedzieć o przepięknych jeziorach wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jeziora Plitwickie, czyli o co tyle hałasu?

Na początek krótko przybliżymy Wam, czym tak właściwie są Jeziora Plitwickie i dlaczego koniecznie trzeba je zobaczyć. Ta niesamowita atrakcja to aż szesnaście zbiorników wodnych położnych na różnych wysokościach, które razem tworzą niespotykaną, jedyną w swoim rodzaju całość. Z racji na różnice wysokościowe woda przelewa się między jeziorami poprzez fantazyjne wodospady. Dodajmy do tego jeszcze unikatowy kolor wody w jeziorach, która jest turkusowa lub zielona. To wszystko tworzy Park Narodowy Jezior Plitwickich. Spacer po specjalne przygotowanych kładkach wśród cudownej roślinności oraz otaczającej wody robi wrażenie i inspiruje. Sceneria jest baśniowa i szkoda by było jej nie doświadczyć. 

Park Narodowy Jezior Plitwickich utworzono w 1949 roku, a od 1997 roku zajmuje on powierzchnię 29 500 hektarów. W 1979 roku park wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Chorwacji. Corocznie Jeziora Plitwickie odwiedza około miliona turystów.

Jeziora podzielone zostały na dwa zespoły – Górne i Dolne. Wśród 16 jezior krasowych największym jest jezioro Kozjak, a największym wodospadem Veliki Slap, o wysokości 78 metrów, co czyni go największym w Chorwacji. Na terenie parku narodowego występuje bujna roślinność (około 1100 gatunków roślin, w tym unikatowe tylko dla tego obszaru). Wśród zwierząt mieszkających na tym terenie znajdują się m.in., wilki, niedźwiedzie, lisy, rysie, jelenie.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was do ruszenia w drogę!

Legenda o powstaniu Jezior Plitwickich

Z powstaniem pięknego krajobrazu Jezior Plitwickich wiąże się legenda, według której został on stworzony przez wróżkę zwaną Czarną Królową. Kiedy ówczesną okolicę obecnych jezior nawiedziła straszliwa susza, ludność przez długi czas modliła się o deszcz, jednak bezskutecznie. W końcu magiczna postać postanowiła wysłuchać próśb i pomóc mieszkańcom. Zesłała więc intensywną burzę i padający przez wiele dni deszcz. Kiedy w końcu ulewa ustała, wyschnięte rzeki napełniły się wodą, a oczom mieszkających tam ludzi ukazało aż 16 pięknych jezior.

Gdzie leżą Jeziora Plitwickie i jak do nich dojechać?

Jeziora Plitwickie są położone blisko wschodniej granicy Chorwacji z Bośnią i Hercegowiną, a od Zagrzebia dzieli je około 140 km. Najwygodniej jest dostać się do nich własnym autem, lecz jeśli stawiacie na transport publiczny – z tym też nie ma problemu. Do Parku Narodowego Jezior Plitwickich dojeżdża autobus, a najwięcej kursuje ich z Korenicy. Przystanek, na którym należy wysiąść to Plitvička Jezera. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, jeśli chcecie dotrzeć do jezior z okolic Splitu. Bez autobusu z przesiadką się nie obejdzie, a sama droga trwa około czterech godzin. Lepszym rozwiązaniem będzie wykupienie wycieczki od lokalnych biur podróży. Trzeba jednak dokładnie przeglądać oferty, ponieważ wiele z nich nie zawiera w cenie biletów wstępów, co wiąże się z kolejnym wydatkiem.

Zwiedzanie oraz ceny biletów w Parku Narodowym Jezior Plitwickich

Dojechaliście. Autem, autobusem, na stopa, pieszo, rowerem albo hulajnogą. Udało się! Teraz przystąpmy do kupna biletów i najprzyjemniejszej części wyjazdu, czyli zwiedzania. Jeśli chodzi o cennik, przygotowaliśmy dla was trzy tabelki z danymi na rok 2024 zaczerpniętymi bezpośrednio z oficjalnej strony Parku Narodowego. 

Cennik wstępu na teren Parku Narodowego Jezior Plitwickich – bilet jednodniowy
Cennik wstępu na teren Parku Narodowego Jezior Plitwickich – bilet dwudniowy
Cennik za parking – Parku Narodowego Jezior Plitwickich

Żeby uniknąć największych tłumów zwiedzających, polecamy Wam przyjechać na miejsce już o 7.00 rano. Sami zobaczycie, że będzie zdecydowanie luźniej, a zaledwie po dwóch godzinach od otwarcia Parku Narodowego Jezior Plitwickich sytuacja na szlakach zacznie się zmieniać. Dobrą opcją jest też zwiedzanie po godzinie 16.00. Warto jednak wiedzieć, że na terenie parku nie ma żadnego sztucznego oświetlenia i zwiedzanie po zmroku może stanowić trudność.

Udając się na podziwianie Jezior Plitwickich możecie skorzystać z trzech tras turystycznych, które dokładnie opiszemy. Jeśli jednak zastanawiacie się, ile czasu poświęcić na zwiedzanie Jezior Plitwickich to trzeba liczyć się z trzema lub czterema godzinami. Mówiąc prosto – wycieczka jest na cały dzień.

TRASA A

Czas trwania – około 3 godziny
Dlugość trasy – około 3,5 km

Ten szlak rozpoczyna się zaraz przy wejściu od strony północnej. Dzięki niemu obejdziecie cały Park Narodowy Jezior Plitwickich, oglądając jego największy wodospad. Dalej przejdziecie przez urokliwy kanion wzdłuż kilku jezior m.in. Gavanovac czy Milanovac. Następnie ścieżka zacznie się powoli piąć pod górę od wschodniej strony kanionu i zakręci prosto w stronę wejścia, przy którym rozpoczęliście swoją wyprawę.

TRASA B

Czas trwania – około 4 godziny
Długość trasy – około 4 km

Ponownie wasza wycieczka zacznie się przy wejściu północnym. Trasa jest dłuższa od Trasy A i zawiera więcej atrakcji. Wybierając tę opcję, będziecie mogli się przespacerować wzdłuż dolnych jezior i skorzystać z rejsu łodzią po tafli największego z nich – Jeziora Kozjak. Wespniecie się również na szczyt kanionu, zobaczycie najpiękniejsze z akwenów na terenie parku, a potem powoli wrócicie do samego początku szlaku. Chętni mogą wsiąść w specjalny, panoramiczny pociąg, żeby podziwiać krajobrazy z jeszcze innej strony.

TRASA F

Czas trwania – około 4 godziny
Długość trasy – około 4,5 km

Najdłuższą z dostępnych tras zaczniecie od wejścia przy stronie południowej. Po krótkim spacerze możecie wsiąść na łódkę, którą przepłyniecie jezioro Kozjak, podobnie jak w wariancie B. Dalej czeka was kolejna piesza wędrówka tym razem wapiennym kanionem, gdzie zobaczycie dolne jeziora, a finalnie dojdziecie do Wielkiego Wodospadu. Po tej atrakcji ścieżka zrobi się troszeczkę bardziej stroma, lecz warto się nieco wysilić, żeby dotrzeć do kilku punktów widokowych. Gwarantujemy, że z tej perspektywy zwiedzanie Jezior Plitwickich jest jeszcze bardziej ekscytujące. Zachwycicie się ich niespotykanym kolorem oraz otaczającą je roślinnością. Na sam koniec czeka was przejażdżka pociągiem panoramicznym, który zawiezie was na sam początek trasy.

Wiecie już, ile trwa zwiedzanie Jezior Plitwickich oraz na jakie koszty należy się przygotować. Każda z trzech tras zapewnia niezapomnianą moc wrażeń i cudowne zdjęcia na tle fascynujących krajobrazów. Często turyści zastanawiają się też, czy można się kąpać w Jeziorach Plitwickich. W Parku Narodowym nie ma takiej możliwości, więc jednodniowy wypad w te okolice będzie zdecydowanie wycieczką pieszą.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Jeziora Plitwickie – gdzie nocować?

W tym temacie nie mamy najmniejszych wątpliwości. Koniecznie wybierzcie jakiś camping z naszej oferty! Jeśli kochacie wodne szaleństwo i wielkie aqua parki to najlepszym pomysłem będzie:

Z kolei jeśli uwielbiacie plażowanie, a nocami śnicie u turkusowym morzu – idealnie sprawdzi się camping Village Simuni (Dalmacja).

Wybierając jeden z tych campingów do Jezior Plitwickich będzie mieć około 130-250 km.

Wszystkie campingi w Chorwacji znajdziecie tutaj.

Macie jeszcze jakieś pytania? Chętnie odpowiemy na wszystkie i pomożemy Wam zaplanować wymarzoną podróż!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.