Miasteczko Collioure w Langwedocji

Wakacje w Langwedocji i Roussillon – atrakcje południa Francji

Wybraliście już kierunek swojej następnej wyprawy? Czy może nadal się zastanawiacie? Szukacie słonecznego miejsca, w zasięgu jazdy samochodem, ale jednocześnie chcecie odkryć coś nowego i odpocząć od tłumów turystów? Mamy dla Was wyjątkową propozycję: wakacje w Langwedocji i Roussillon. Te południowe regiony Francji to kraina pełna różnorodności, gdzie znajdziecie szerokie, piaszczyste plaże, wspaniałe rezerwaty przyrody, majestatyczne góry i historyczne miasta. Prawdę mówiąc tu jest wszystko!

Langwedocja i Roussillon - jak dojechać

Odległość z Polski to ok. 1700 kilometrów. Taką trasę najlepiej podzielić na dwie części i po drodze zatrzymać się na nocleg w Niemczech, wschodniej Francji lub północnych Włoszech (polecamy krótki odpoczynek nad malowniczą Gardą!). Dobrą opcją jest również podróż samolotem np. do Béziers, Perpignan lub nawet hiszpańskiej Girony i wynajęcie na miejscu samochodu.

Campingi w Langwedocji i Roussillon

Camping Aloha Village w Sérignan-Plage w Langwedocji

Zdradzimy Wam sekret: jedne z naszych najlepszych campingów znajdziesz właśnie w Langwedocji i Roussillon. Camping z własną winnicą? Camping z kompleksem spa? Camping z parkiem wodnym? A może camping położony w odległości 10 minut od lotniska? Jedynym problemem może być wybór tylko jednego z naszych cztero- lub pięciogwiazdkowych ośrodków.

Camping La Sirene

Trochę historii - wakacje w Langwedocji i Roussillon

Langwedocja to historyczna kraina, będąca częścią większej Oksytanii, a jej rodzimym językiem jest oksytański – język trubadurów. To tutaj powstawały najpiękniejsze średniowieczne poematy miłosne. Langwedocja to również tzw. „Kraj Katarów”, przedstawicieli ruchu religijnego, uznanego przez Kościół Katolicki za heretyków. W 1209 papież Innocenty III ogłosił przeciwko nim krucjatę, która zakończyła się sukcesem, a Langwedocja, wcześniej częściowo niezależna, dostała się pod władzę francuską. Dziś romantyczne zamki położone na wzgórzach i inne związane z albigensami miejsca zostały połączone, „Drogą Katarów”– liczącym około 240 km szlakiem turystycznym.

Miasteczko Beziers w Langwedocji

Co zobaczyć w Langwedocji i Roussillon

Carcassonne - 53 wieże i ślimaki z masłem czosnkowym

Carcassonne to średniowieczne miasto warowne na brzegu rzeki Aude. Słynne fortyfikacje, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO są jedną z największych atrakcji południowej Francji. Widoczne już z daleka ogromne mury z licznymi basztami robią na odwiedzających ogromne wrażenie. Z kolei wewnątrz czeka na Was prawdziwe, małe miasteczko z licznymi sklepikami i restauracjami, w których możecie spróbować takich lokalnych specjalności, jak ślimaki czy cassoulet – sycące danie z mięsa i fasoli.

Canal du Midi - barką w piękny rejs

Gwiazdą regionu bez wątpienia jest mierzący 240 km Canal du Midi. Kanał, stanowiący jedno z najbardziej wyjątkowych osiągnięć epoki nowożytnej, łączy Garonnę ze śródziemnomorskim portem Sete. Oficjalnie został otwarty w 1681 roku, przy jego budowie pracowało kilkanaście tysięcy robotników i obejmuje on 328 różnego rodzaju budowli, mosty, tunele i około setkę śluz. Obecnie to jedna z najpopularniejszych dróg wodnych we Francji, idealna na rejs barką z przystankami w kolejnych malowniczych miastach i miasteczkach.

Pont du Gard - ślady rzymskiej potęgi

Fragment zbudowanego przez Rzymian pod koniec I w. p.n.e. akweduktu, który transportował świeżą wodę przez rzekę Gard i dostarczał ją mieszkańcom Nîmes. To arcydzieło architektury jest najczęściej odwiedzaną starożytną budowlą Francji. Warto wypożyczyć kajak, przepłynąć się pod jego przęsłami i podziwiać go z tej nietypowej perspektywy.

Winnice w w Langwedocji i Roussillon - zamknięte w butelce słońce południa

Winnice w Langwedocji obejmują aż 300 tys. ha. A miejscowa produkcja stanowi jedną trzecią produkcji krajowej. Koniecznie trzeba tu spróbować orzeźwiającego grenache blanc, bogatego w smaku syrah, albo musującego wina z Limoux

Langwedocja Winnice

Mały żółty pociąg - przygoda w Pirenejach

Tzw. „Mały żółty pociąg” kursujący z Villefranche-de-Conflent do Latour-de-Carol jest jednym z symboli Roussillon. Jego trasa jest jedną z najwyżej położonych i najpiękniejszych tras kolejowych w Europie. Pasażerowie siedząc w odkrytych wagonach mogą podziwiać zapierające dech w piersiach widoki Pirenejów. Czas przejazdu to ok. 2 godziny.

Camargue - różowe flamingi i dzikie konie

Park położony jest między miasteczkiem Arles w Prowansji a Morzem Śródziemnym i stanowi jeden z najbardziej popularnych obszarów przyrodniczych we Francji. Tworzą go bujne łąki, jeziora i tereny bagienne, co stwarza idealne warunki do życia wielu roślin i zwierząt – znajdziecie tu niemal 400 gatunków ptaków (w tym ukochane przez fotografów flamingi), a także czarne byki i białe konie. To świetne miejsce na spędzenie czasu w bliskości z naturą. Park najlepiej jest zwiedzać pieszo, konno lub na rowerach – znajdziecie tu ścieżki piesze i rowerowe przecinające park, a także wiele punktów widokowych, dzięki czemu zwiedzanie odbywa się z poszanowaniem tutejszej flory i fauny.

Perpigan - francuska Katalonia

Perpignan, czyli francusko-katalońskie miasto, dawna stolica Królestwa Majorki. Cieszy się bardzo żywą mieszanką kultur. Tutaj na ulicach nazwy wypisane są zarówno po francusku, jak i po katalońsku, a z górującego nad miastem Castillet można dostrzec Pireneje rozciągające się na granicy z Hiszpanią. Warto zobaczyć także Palais des Rois de Majorque dawną siedzibę królów Majorki, która wznosi się wysoko nad miastem na potężnych murach obronnych i jest głównym punktem orientacyjnym. Oprócz tego w Perpignan warto zobaczyć m.in. wspaniałą katedrę Saint-Jean (poświęconą Janowi Chrzcicielowi) oraz Campo Santo – jeden z najstarszych zachowanych cmentarzy średniowiecznych w Europie.

Perpignan to ostatnie duże miasto w Langwedocji przed granicą z Hiszpanią z placami wysadzanymi palmami, okazałymi rezydencjami, pałacami i wąskimi średniowiecznymi uliczkami.  

Béziers: miasto buntowników

Beziers znajduje się nieco poza popularnym szlakiem turystycznym, dzięki czemu miasto daje poznać turystom smak prawdziwej Langwedocji.

Malownicze, położone nad stromym brzegiem rzeki Orb miasto, którego historia sięga czasów rzymskich. To także miejsce krwawej masakry w czasie krucjaty przeciwko katarom. Miasto po zdobyciu przez krzyżowców uległo zniszczeniu, a znaczną część mieszkańców wymordowano. Jednym z najwspanialszych zabytków miasta jest katedra Saint-Nazaire. Niespotykaną atrakcją jest zespół aż 9 śluz na Canal du Midi – obserwowanie jak barki i łodzie pokonują kolejne progi wodne może być świetną zabawą! Warto też wybrać się do Musée des Beaux Arts z obrazami takich mistrzów jak Rubens, czy Delacroix, a także zobaczyć dawną, rzymską arenę, gdzie do dziś odbywają się walki byków.  

Plaże: błogi relaks w upalny dzień

Nie zapominajmy o plażach! W Langwedocji nadmorskie kurorty są jedynie niewielkim dodatkiem do wspaniałego wybrzeża, z którego rozciąga się widok na majestatyczne Pireneje.

Zaczynacie już w myślach powoli pakować walizki? Poszukajcie inspiracji na naszej stronie internetowej lub zadzwońcie do Eurocampu, a my pomożemy Wam wybrać idealny camping w Langwedocji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.