Wakacje na południu Francji

Wybraliście już kierunek swojej następnej wyprawy? Czy może nadal się zastanawiacie? Szukacie słonecznego miejsca, w zasięgu jazdy samochodem, ale jednocześnie chcecie odkryć coś nowego i odpocząć od tłumów turystów? Mamy dla Was wyjątkową propozycję: Langwedocja i Roussillon. Te południowe regiony Francji to kraina pełna różnorodności, gdzie znajdziecie szerokie, piaszczyste plaże, wspaniałe rezerwaty przyrody, majestatyczne góry i historyczne miasta. Prawdę mówiąc tu jest wszystko!

Langwedocja i Roussillon: jak dojechać

Odległość z Polski to ok. 1700 kilometrów. Taką trasę najlepiej podzielić na dwie części i po drodze zatrzymać się na nocleg w Niemczech, wschodniej Francji lub północnych Włoszech (polecamy krótki odpoczynek nad malowniczą Gardą!). Dobrą opcją jest również podróż samolotem np. do Béziers, Perpignan lub nawet hiszpańskiej Girony i wynajęcie na miejscu samochodu.

Campingi w Langwedocji i Roussillon

Zdradzimy Wam sekret: jedne z naszych najlepszych campingów znajdziesz właśnie w Langwedocji i Roussillon. Camping z własną winnicą? Camping z kompleksem spa? Camping z parkiem wodnym? A może camping położony w odległości 10 minut od lotniska? Jedynym problemem może być wybór tylko jednego z naszych cztero- lub pięciogwiazdkowych ośrodków.

Camping La Sirene

Trochę historii

Langwedocja to historyczna kraina, będąca częścią większej Oksytanii, a jej rodzimym językiem jest oksytański – język trubadurów. To tutaj powstawały najpiękniejsze średniowieczne poematy miłosne. Langwedocja to również tzw. „Kraj Katarów”, przedstawicieli ruchu religijnego, uznanego przez Kościół Katolicki za heretyków. W 1209 papież Innocenty III ogłosił przeciwko nim krucjatę, która zakończyła się sukcesem, a Langwedocja, wcześniej częściowo niezależna, dostała się pod władzę francuską. Dziś romantyczne zamki położone na wzgórzach i inne związane z albigensami miejsca zostały połączone, „Drogą Katarów”– liczącym około 240 km szlakiem turystycznym.

Beziers Langwedocja

Langwedocja i Roussillon – co zobaczyć

Carcassonne: 53 wieże i ślimaki z masłem czosnkowym

Carcassonne to średniowieczne miasto warowne na brzegu rzeki Aude. Słynne fortyfikacje, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO są jedną z największych atrakcji południowej Francji. Widoczne już z daleka ogromne mury z licznymi basztami robią na odwiedzających ogromne wrażenie. Z kolei wewnątrz czeka na Was prawdziwe, małe miasteczko z licznymi sklepikami i restauracjami, w których możecie spróbować takich lokalnych specjalności, jak ślimaki czy cassoulet – sycące danie z mięsa i fasoli.

Canal du Midi: barką w piękny rejs

Gwiazdą regionu bez wątpienia jest mierzący 240 km Canal du Midi. Kanał, stanowiący jedno z najbardziej wyjątkowych osiągnięć epoki nowożytnej, łączy Garonnę ze śródziemnomorskim portem Sete. Oficjalnie został otwarty w 1681 roku, przy jego budowie pracowało kilkanaście tysięcy robotników i obejmuje on 328 różnego rodzaju budowli, mosty, tunele i około setkę śluz. Obecnie to jedna z najpopularniejszych dróg wodnych we Francji, idealna na rejs barką z przystankami w kolejnych malowniczych miastach i miasteczkach.

Pont du Gard: ślady rzymskiej potęgi

Fragment zbudowanego przez Rzymian pod koniec I w. p.n.e. akweduktu, który transportował świeżą wodę przez rzekę Gard i dostarczał ją mieszkańcom Nîmes. To arcydzieło architektury jest najczęściej odwiedzaną starożytną budowlą Francji. Warto wypożyczyć kajak, przepłynąć się pod jego przęsłami i podziwiać go z tej nietypowej perspektywy.

Winnice: zamknięte w butelce słońce południa

Winnice w Langwedocji obejmują aż 300 tys. ha. A miejscowa produkcja stanowi jedną trzecią produkcji krajowej. Koniecznie trzeba tu spróbować orzeźwiającego grenache blanc, bogatego w smaku syrah, albo musującego wina z Limoux

Langwedocja Winnice

Mały żółty pociąg: przygoda w Pirenejach

Tzw. „Mały żółty pociąg” kursujący z Villefranche-de-Conflent do Latour-de-Carol jest jednym z symboli Roussillon. Jego trasa jest jedną z najwyżej położonych i najpiękniejszych tras kolejowych w Europie. Pasażerowie siedząc w odkrytych wagonach mogą podziwiać zapierające dech w piersiach widoki Pirenejów. Czas przejazdu to ok. 2 godziny.

Camargue: różowe flamingi i dzikie konie

Camargue to położony pomiędzy Arle, a wybrzeżem Morza Śródziemnego, wyjątkowy rezerwat przyrody w którym żyje około 400 gatunków rzadkich ptaków (w tym różowe flamingi), słynne dzikie białe konie i czarne byki. Camargue najlepiej zwiedzać pieszo, rowerem lub konno.

Perpigan: francuska Katalonia

Perpignan, czyli francusko-katalońskie miasto, dawna stolica Królestwa Majorki. Tutaj na ulicach nazwy wypisane są zarówno po francusku, jak i po katalońsku, a z górującego nad miastem Castillet można dostrzec Pireneje rozciągające się na granicy z Hiszpanią. Oprócz tego w Perpignan warto zobaczyć m.in. wspaniałą katedrę i Campo Santo – jeden z najstarszych zachowanych cmentarzy średniowiecznych w Europie.

Béziers: miasto buntowników

Malownicze, położone nad stromym brzegiem rzeki Orb miasto, którego historia sięga czasów rzymskich. To także miejsce krwawej masakry w czasie krucjaty przeciwko katarom. Miasto po zdobyciu przez krzyżowców uległo zniszczeniu, a znaczną część mieszkańców wymordowano. Jednym z najwspanialszych zabytków miasta jest katedra Saint-Nazaire. Niespotykaną atrakcją jest zespół aż 9 śluz na Canal du Midi – obserwowanie jak barki i łodzie pokonują kolejne progi wodne może być świetną zabawą! Warto też wybrać się do Musée des Beaux Arts z obrazami takich mistrzów jak Rubens, czy Delacroix, a także zobaczyć dawną, rzymską arenę, gdzie do dziś odbywają się walki byków.  

Plaże: błogi relaks w upalny dzień

Nie zapominajmy o plażach! W Langwedocji nadmorskie kurorty są jedynie niewielkim dodatkiem do wspaniałego wybrzeża, z którego rozciąga się widok na majestatyczne Pireneje.

Zaczynacie już w myślach powoli pakować walizki? Poszukajcie inspiracji na naszej stronie internetowej lub zadzwońcie do Eurocampu, a my pomożemy Wam wybrać idealny camping w Langwedocji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.