Wakacje na Costa Verde – co warto zobaczyć

Autorka:

Magda

Dziś zabieramy Was na zachodnie wybrzeże Półwyspu Iberyjskiego i pokażemy, jak spędzić czas na Costa Verde. Wybierzcie wakacje na campingu Playa Joyel, a do Waszej dyspozycji będą piękne piaszczyste plaże, klimatyczne nadmorskie kurorty, imponujące muzea, pełne bujnej roślinności parki krajobrazowe i majestatyczne, górskie widoki. W tych pięknych okolicznościach przyrody spędzicie niezwykłe wakacje i z pewnością naładujecie baterie.

Co warto zobaczyć w okolicy kempingu Playa Joyel?

Kantabria posiada aż 70 pięknych plaż. Na wschód od Noja znajdziecie Playa de Berria — piękną piaszczystą plażę, z widokiem na klify. Jeśli macie ochotę na spacer z widokiem na ocean, koniecznie wybierzcie się do miejscowości Santona — oddalonej 12 km od campingu. Znajdziecie tam biegnący klifem szlak Ruta Faro del Caballo, prowadzący do latarni morskiej o tej samej nazwie. Z latarni rozpościera się niepowtarzalny widok na skaliste wybrzeże. Trasa ma tylko 3,5 km długości, więc jeśli macie ochotę na dłuższy spacer, wejdźcie wyżej, na sam szczyt Monte Buciero (376 m n.p.m.)

Wycieczka do Santander – stolicy Kantabrii

Zaledwie 40 min od camping Playa Joyel położone jest miasto Santander, stolica Kantabrii. Warto spędzić tu cały dzień spacerując po starówce, przystani jachtowej i nadmorskiej promenadzie. Warto odwiedzić gotycką katedrę i krużganki, które są jednymi z nielicznych zachowanych, średniowiecznych budynków w mieście. Podczas spaceru z pewnością traficie na Plaza de Ayuntamento, z XIX-wiecznym ratuszem oraz Plaza Porticada, słynny w całej Hiszpanii „plac muzyczny”, na którym organizowane są festiwale i występy artystów. Na uwagę zasługuje również imponujący gmach założonego tu w 1857 roku Banco Santander. Jeśli jesteście miłośnikami sztuki odwiedźcie Centro Botin, mieszczącą galerię sztuki i salę koncertową. Palacio de La Magdalena to dawna rezydencja króla Alfonsa XIII i królowej Victorii Eugenii, w której zatrzymywali się podczas letnich wizyt na wybrzeżu. Wzdłuż Alei Reina Victoria, łączącej centrum miasta z plażą El Dardinero, wznoszą się przepiękne posiadłości i luksusowe hotele, w których chętnie zatrzymywała się śmietanka hiszpańskiej arystokracji.


Będąc w Santander warto wybrać się do położonej w pobliżu latarni Cabo Mayor, by z jej szczytu podziwiać przepiękny widok na ocean i panoramę Santander.

Bilbao – synteza tradycji i awangardy

Bilbao jest największym miastem Kraju Basków, i jednym z najpopularniejszych miast w Hiszpanii. Dzięki licznym zabytkom i muzeom, jest częstym celem podróży turystów, zwłaszcza miłośników sztuki. Wybierzcie się na spacer historycznymi uliczkami Casco Viejo (Stare Miasto) i wstąpcie do przepięknej, gotyckiej katedry — Catedral de Santiago. To jeden z obowiązkowych punktów na Szlaku św. Jakuba do Santiago de Compostela. Punktem obowiązkowym podczas pobytu w Bilbao jest wizyta w Museo Vasco de Bilbao, w którym poznacie historię, tradycje i kulturę Kraju Basków. Warto zobaczyć także Puente de Vizcaya — wybudowany w 1893 roku i nadal używany most gondolowy, który przewozi pojazdy specjalną, zawieszoną na długich linach platformą. Warto wspiąć się na taras widokowy na górze jednego z filarów, aby podziwiać panoramę na miast. Wielu turystów przyjeżdża do Bilbao specjalnie, aby zobaczyć Muzeum Guggenheim i znajdującą się w nim kolekcję sztuki współczesnej II połowy XX wieku. Sam gmach muzeum, stworzony przez światowej sławy architekta — Franka Gehry — jest prawdziwym dziełem sztuki. Jeśli tak jak my lubicie podróże gastronomiczne, koniecznie odwiedźcie Mercado de la Riba – trzypiętrowy targ, na który kupimy świeże produkty i wyroby regionalne. To także idealne miejsce na posiłek, ponieważ poza straganami znajdują się tu również bary i restauracje.

Park Narodowy Picos de Europa

Picos de Europa to najwyższe pasmo Gór Kantabryjskich, o łącznej długości ok. 40 km. Na terenie parku znajdują się imponujące wąwozy, wodospady, a przede wszystkim imponujące górskie jeziora. Do wyboru jest tu wiele tras, możecie zatem wybrać szlak odpowiedni do waszych możliwości. Jeśli jesteście miłośnikami wspinaczki górskiej, w zachodniej części parku znajdują się skałki z trasami do wspinaczki. Picos de Europa można podziwiać również z wysokości, jeśli wybierzecie się na przejażdżkę kolejką linową!

Prehistoryczne jaskinie Kantabrii

Kantabria słynie również z jaskiń, których znajdziecie tu ponad 6,5 tys. Do najsłynniejszych należy jaskinia w Altamirze, my polecamy również wizytę w jaskini El Castillo, w której znajdziecie jedne z najstarszych malowideł naściennych na świecie, datowane na 30-40 tys. lat. Ściany pokryte są wizerunkami żubrów, koni czy jeleni, a także odciskami rąk ich twórców.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was, żeby spędzić wakacje na Costa Verde, zamieszkać na campingu z widokiem na Atlantyk i odkrywać skarby tego niezwykłego regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.