Jak podróże wpływają na twój mózg i jakość życia – 7 fascynujących faktów

Autorka:

Aga

Zabierz swój mózg na wakacje na campingu! Przeładowany natłokiem informacji, wielozadaniowością w pracy, codziennym stresem, życiem w ciągłym napięciu potrzebuje bez wątpienia odpoczynku. Daj mu szansę jednak nie tylko na błogie lenistwo, ale stwórz warunki do wzrostu poprzez wyzwania w nowych, przyjemnych okolicznościach. Odwdzięczy Ci się spełnieniem, spokojem, szczęściem, nowymi umiejętnościami i zmianą jakości życia. Wiele naukowych badań wskazuje jednoznacznie, że podróże mają znaczący wpływ na znajdujące się głowie „centrum dowodzenia”. „Doświadczenia zagraniczne zwiększają zarówno elastyczność poznawczą, jak i głębię oraz integrację myśli. Rozwijają także zdolność do tworzenia głębokich powiązań między odmiennymi formami” – twierdzi Adam Galinsky, profesor Columbia Business School, autor wielu badań na temat związku między kreatywnością a podróżami międzynarodowymi. Poniższy artykuł pokaże Ci jak przez podróże możesz poprawić funkcjonowanie swojego mózgu i będzie z pewnością nieoceniony dla tych, którzy szukają pretekstu do zarezerwowania kolejnych wakacji 😉 Poznaj 7 fascynujacych faktów, które z pewnością zachęcą Cię do zaplanowania kolejnej podróży.

1. Pobudzanie procesów poznawczych i rozwijanie kreatywności

W 1964 roku dr Marian Diamond, profesor neurobiologii, który zajmował się badaniami nad mózgiem Einsteina, przeprowadził przełomowy eksperyment ze szczurami laboratoryjnymi. Przyniósł on pierwszy, twardy dowód plastyczności mózgu, czyli jego zdolności do wzrostu i zmian w czasie. Dr Diamond odkrył, że szczury hodowane w wzbogaconym środowisku (z dużą ilością zabawek i innych szczurów do interakcji) miały grubszą korę mózgową, niż te hodowane w ubogich środowiskach (bez innych szczurów i przedmiotów do zabawy). Do tej pory naukowcy byli przekonani, że to geny determinują intelekt, co oznaczało, że ​​potencjał mózgu jest dziedziczony, a nie rozwijany. Neuronauka udowodniła, że świat zewnętrzny i doświadczenia życiowe mogą poprawić wydajność poznawczą mózgu. To dlatego podróże, które przerywają bez wątpienia codzienną rutynę, tak bardzo rozwiją nasze zdolności poznawcze i kreatywność. Związane są one bowiem bezpośrednio z neuroplastycznością mózgu, tj. jego zdolnością do adaptacji do nowych sytuacji, bodźców i „wzbogaconego” środowiska. Każda wyprawa wymusza intensywną pracę mózgu i „wystawia” nas na działanie wielu nowych bodźców zmysłowych. Nowe smaki, niezliczona ilość dźwięków, różnorodne zapachy, zachwycające widoki, a do tego konieczność odnajdowania się w wielu nieznanych sytuacjach, śledzenia map, szukania tras, poznawania historii i rozmów z nowopoznanymi ludźmi. Nasz mózg pracuje na pełnych obrotach! Uczymy się nowego, pokonując jednocześnie stare lęki i uprzedzenia, lecąc pierwszy raz samolotem, wykonując pierwszy skok spadachronem czy nurkując w oceanie. To właśnie te przeżycia i doświadczenia generują nowe połączenia pomiędzy neuronami, podnoszą poziom dopaminy, serotoniny oraz dotlenienie mózgu. Mózg zyskuje doskonałe warunki do tworzenia – płyną nowe pomysły, inspiracje, rośnie motywacja, ochota do działania i zmian.  

Rodzinne śniadanie na campingu

2. Obniżanie poziomu stresu, poprawa nastroju

Każda podróż to drzwi do przygody, odkryć, nowych wrażeń i przeżyć. Przebywanie na łonie natury, długie spacery po górach czy miasteczkach, jazda na rowerze, smakowanie nowych potraw, szaleństwa w parkach rozrywki czy godziny relaksu na plaży lub basenach – radość, spokój i spełnienie płynnące z tych czynności obniżają poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu wywołującego m.in. zaburzenia nastroju, bezsenność, nadmierny apetyt czy nadciśnienie. Pamiętajmy, że podobnie, jak o zdrowie fizyczne warto zadbać również o zdrowie psychiczne. Podróż będzie z pewnością doskonałym na to sposobem. Zamiast hantli tenujących mięśnie, „trenujemy” mózg nowymi doświadczeniami, smakami, ludźmi, krajobrazami, kulturą i językami. To swoista „mentalna siłownia” mająca ogromny wpływ na zapobieganie starzeniu się mózgu. Według Global Coalition on Aging regularne podróże mogą potencjalnie zmniejszyć ryzyko demencji i choroby Alzheimera.

3. Wzmacnianie poczucia własnej wartości i niezależności

Wiele badań psychologicznych wykazało, że umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi z różnych środowisk oraz zdolność wydostania się z własnej strefy komfortu społecznego, pomagają budować silne poczucie własnej wartości i niezależności. Mózg ćwiczy rozwiązywanie problemów i z każdą podróżą staje się coraz bardziej sprawny w radzeniu sobie z nimi, co bez wątpienia dodaje pewności siebie. Wspólne spędzanie czasu z dziećmi na wakacjach i poświęcanie im dużo większej uwagi niż podczas codziennej rutyny nie tylko wzmacnia poczucie własnej wartości, ale także zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pokazuje wagę kultywowania rodzinnych wartości.

4. Szybsza nauka języków obcych

Konieczność radzenia sobie w nowym środowisku niemalże wymusza naukę języka, która jest przydatna od pierwszych kroków w nowej destynacji. Zakupy w sklepie spożywczym, zamówienie jedzenia w restauracji, zapytanie o drogę – język trenujemy na każdym etapie naszej podróży. Trening ten z kolei pomaga wzmacniać mozg poprzez nowe połączenia nerwowe. Badania wykazały, że nauka drugiego języka poprawia ogólną inteligencję, umiejętności czytania, a także ma znaczny wpływ na poprawę pamięci.

5. Zwiększanie empatii i tolerancji

Podróż do nowego miejsca i porzucenie własnej strefy komfortu wymusza poznanie i interakcje z ludźmi. Odkrywanie odmiennych kultur, różnych warunków życia, różnic w funkcjonowaniu ma niebagatelny wpływ na wzrost empatii i tolerancji. To dzięki temu stajemy się mniej uprzedzeni, bardziej ufni i łatwiej jest postawić się nam w sytuacji drugiego człowieka. Poznawanie odmiennych punktów widzenia, różnorodności świata, umożliwia nam rózwój własnych poglądów i rozumienie pewnych tematów, zmieniając nasze dotychczasowe wzorce myślowe.

6. Zwiększenie energii i wydajności w pracy

Badania przeprowadzone w 2013 roku przez badaczkę szczęścia Michelle Gielan z Institute of Applied Positive Research na ponad 400 podróżnych udowodniły, że dobrze zaplanowane i przyjemne wakacje powodują, że pracownik wraca do pracy szczęśliwszy i dużo bardziej produktywny. Poprawia się nie tylko humor pracownika, ale także umiejętność rozwiązywania problemów, koncentracja, zdolność zapamiętywania i uczenia oraz wcześniej wspomniana kreatywność.

7. Rodzinne wakacje zaspakajają potrzebę miłości i przynależności

W piramidzie potrzeb Maslova potrzeba miłości i przynależności to jedne z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Rodzinne wakacje na campingu, wspólne spędzanie wolnego czasu, zabawa, sportowe aktywności, gotowanie czy poznawanie nowych miejsc to idealne warunki do budowania rodzinnych więzi i wzmacniania poczucia przynależności i spełnienia

Podróże mają nieskończenie wiele zalet, a co najciekawsze jest to udowodnione naukowo. Jeśli masz ochotę zatem na trening mózgu i zadbanie o jego rozwój i dobrą kondycję, już dziś zajrzyj na naszą stronę www.eurocamp.pl i zaplanuj swoje wakacje na campingu z Eurocampem! To gdzie spędzi kolejne wakacje Twój mózg? 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.