Ślub w Malcesine nad Jeziorem Garda

Jak zorganizować kameralny ślub we Włoszech – przydatne wskazówki i wymagane dokumenty 

Autorka:

Asia

Marzysz o dniu jak z bajki w scenerii, która zapiera dech w piersiach? Ślub we Włoszech oferuje magię i romantyzm, jakich szukacie. Śluby cywilne we Włoszech są bardzo popularne wśród par, a kraj ten oferuje wiele urokliwych miejsc do organizacji ceremonii – od historycznych budynków ratuszy, po malownicze wille i zamki. Dodatkowo, legalność i ważność ślubu we Włoszech jest uznana w większości krajów na całym świecie. 

Jezioro Garda we Włoszech, z jego malowniczymi widokami i wyjątkową atmosferą, stanowi także idealne tło dla sesji ślubnych. Wybór tego miejsca na plener ślubny to gwarancja, że każda fotografia będzie emanować wyjątkową atmosferą.

Zatem jak zabrać się za organizację takiego ślubu? O czym należy pamiętać? Poniżej znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące organizacji ślubu we Włoszech, na podstawie doświadczeń naszej koleżanki z biura Alicji, która w maju 2023 roku wzięła ślub nad Jeziorem Garda.  

Ślub z widokiem na Jezioro Garda

Wybór miejsca ceremonii

Malcesine i Jezioro Garda

Alicji marzył się kameralny ślub we Włoszech, w pięknej lokalizacji, w towarzystwie przyjaciół i w miejscu idealnym do wypoczynku i zwiedzania po ceremonii.  Wraz z przyjaciółmi wynajęła domek Eurocampu na campingu Bella Italia, a ślub odbył się na zamku w Malcesine. Do wyboru macie tu taras z pięknym widokiem na góry i jezioro, albo pomieszczenie wewnątrz zamku.  

2. Umówienie terminu

Na zamku w Malcesine ceremonie odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00, 14:00. i 17:00. Opłaty różnią się w zależności od wybranego dnia, co szczegółowo opiszę poniżej. 

3. Warunki do wzięcia ślubu we Włoszech i wymagane dokumenty

Aby zorganizować ślub cywilny we Włoszech, należy spełnić dwa podstawowe warunkiwymaganych jest dwóch świadków do podpisania dokumentów oraz ważny paszport lub dowód osobisty 

Potrzebne dokumenty:
  • Zaświadczenie o braku przeszkód prawnych do zawarcia małżeństwa wydane przez Urząd Stanu Cywilnego, przetłumaczone na język włoski 
  • Akt urodzenia małżonków (ale tylko w przypadku, gdy zaświadczenie o braku przeszkód prawnych do zawarcia małżeństwa nie zawiera danych małżonków) 
  • Kserokopia dokumentu tożsamości małżonków i świadków

Ponadto, 1-2 dni przed ślubem konieczne jest złożenie u urzędnika w „Ufficio Stato Civile” zaświadczenia o braku przeszkód prawnych do zawarcia małżeństwa.

Należy pamiętać, że wytyczne dotyczące organizacji ślubu i potrzebnych dokumentów mogą różnić się w zależności od gminy, dlatego zalecamy weryfikację szczegółów na ich oficjalnych stronach internetowych. Informacje o organizacji ślubu w Malcesine znajdziecie TUTAJ.

Przebieg ceremonii:

  • Ceremonia może być w pełni dostosowana do Waszych gustów. Możecie nadać jej wyjątkowy charakter, dodając ulubioną muzykę (dostępny jest odtwarzacz CD i możliwość podłączenia telefonu), organizując muzykę na żywo, dekoracje czy inne elementy, które sprawią, że Wasz dzień będzie naprawdę niezapomniany 
  • Ceremonia trwa około 30 minut i jest przeprowadzana w języku włoskim przez jednego z urzędników. Możecie wynająć tłumacza, który za dodatkową opłatą będzie tłumaczył przebieg ceremonii, która składa się z odczytania podstawowych artykułów kodeksu cywilnego, odczytania aktu ślubu, a następnie wymianie obrączek
  • Na koniec Państwo Młodzi otrzymują Akt Małżeństwa. Po powrocie do Polski do Urzędu Stanu Cywilnego należy złożyć wniosek o transkrypcję aktu małżeństwa.

Opłaty 2024:

  • Organizacja ślubu na zamku w Malcesine wiąże się z różnymi opłatami w zależności od dnia tygodnia: od poniedziałku do piątku koszt wynosi 600 euro, w soboty 800 euro, natomiast w niedziele opłata wzrasta do 1300 euro. Dodatkowo, za korzystanie z tarasu widokowego naliczana jest dopłata w wysokości 20% do powyższych stawek
  • Poza sezonem tj. w styczniu, lutym, marcu, listopadzie i grudniu opłata za ślub to natomiast 450 euro 
  • Koszt tłumaczenia na język angielski wynosi 100 euro, a tłumaczenie na język polski wiąże się z jeszcze większym wydatkiem

Ślub nad Jeziorem Garda - gdzie się zatrzymać?

Planujecie kameralny ślub? Świetnym pomysłem jest wynajęcie zakwaterowania Eurocamp na jednym z campingów nad Jeziorem Garda. Bliskość ślubnej lokalizacji i zapierających dech w piersiach widoków to dopiero początek. Czekają na Was dni wypełnione relaksem przy basenach, różnorodne zajęcia i animacje, a także możliwość korzystania z licznych udogodnień, które oferuje wybrany przez Was camping. Campingi to świetne miejsce, by zarówno przed, jak i po ceremonii, cieszyć się chwilami w otoczeniu natury, a także doskonała baza wypadowa do zwiedzania włoskich miasteczek. Koniecznie zajrzyjcie na naszą stronę i sprawdźcie lokalizacje campingów z naszej oferty nad Jeziorem Garda.

Inne popularne lokalizacje na ślub we Włoszech

Rzym

Rzym to miasto oferujące spektakularne scenerie dla fotografii ślubnych – antyczne ruiny, barokowe fontanny i majestatyczne pałace. Lokalizacje takie jak Koloseum, Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi czy Panteon cieszą się ogromną popularnością wśród przyszłych małżonków. Jednak poza słynnymi zabytkami, Rzym kryje wiele mniej znanych, ale równie czarujących zakątków. Miejsca te oferują unikatowe, intymne tło dla ceremonii ślubnej i sesji zdjęciowej. 

ślub w Rzymie

Toskania

Toskania oferuje oszałamiające krajobrazy, od łagodnych wzgórz pokrytych winnicami, przez luksusowe posiadłości, po średniowieczne miasteczka. Jedyny w swoim rodzaju, złoty blask słońca Toskanii zapewnia idealne warunki oświetleniowe dla fotografii. Miękkie, ciepłe światło, szczególnie tuż przed zachodem słońca, znane jako „złota godzina”, nadaje zdjęciom unikalnego, romantycznego charakteru. 

ślub w Toskanii

Wybrzeże Amalfi

Istnieje coś niezwykle magicznego w atmosferze Wybrzeża Amalfi. Wąskie, kręte uliczki, historyczne budynki, bujna roślinność i zapach cytryn w powietrzu tworzą niepowtarzalny klimat, który doda uroku każdej ceremonii. Natomiast strome klify i błękitne wodny Morza Śródziemnego idealnym tłem dla romantycznych zdjęć ślubnych. O wartych odwiedzenia miejscach na Wybrzeżu Amalfi i Półwyspie Sorrentyńskim przeczytacie TUTAJ.

ślub Amalfi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.