Najpiękniejsze miejscowości nad Jeziorem Garda i co warto zobaczyć w okolicy?

Jezioro Garda uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. By choć trochę przybliżyć Wam jego urok przygotowaliśmy przewodnik po ciekawych miejscowościach i najlepszych atrakcjach Lago di Garda wraz z aktualnymi cennikami. W artykule znajdziecie także wiele przydatnych wskazówek oraz propozycji noclegów nad Gardą.

A jeżeli nad Jezioro Garda planujecie przyjechać bez samochodu koniecznie zajrzyjcie do naszego artykułu, w którym dzielimy się z Wami informacjami dotyczącymi poruszania się transportem publicznym nad Gardą i w okolicach.

Dajcie się zabrać w podróż pełną malowniczych widoków i poczujcie atmosferę włoskiego luzu!

Jezioro Garda – co zwiedzić (PÓŁNOC)

1. Riva del Garda

Riva del Garda to malownicze miasteczko z przepiękną starówką i jeszcze piękniejszą żwirową plażą w otoczeniu zielonych wzniesień. Wybierzcie się do groty Grotta Cascata Varona, by podziwiać wodospad Cascate del Varone z dwóch punktów widokowych. Orzeźwiająca mgiełka zapewni Wam przyjemne ochłodzenie w upalny dzień. Pod koniec sierpnia organizowany jest tu co roku baśniowy festiwal Notte di Fiaba pełen artystycznych występów, warsztatów, gier terenowych, muzyki na żywo, zakończony długim pokazem sztucznych ogni. Fajerwerków można spodziewać się nad Gardą kilka razy w ciągu lata, może akurat Wam uda się trafić na któryś z pokazów?

2. Limone Sul Garda

Istnieją dwie koncepcje dotyczące pochodzenia nazwy tego miasta. Jedna z nich (ta bardziej prawdopodobna) to łacińskie limen, czyli granica – Limone sul Garda wyznacza bowiem granicę pomiędzy Lombardią a położonym wyżej regionem Trydent-Górna Adyga. Druga teoria (chętnie przekazywana z myślą o turystach) zakłada pochodzenie nazwy od włoskiego słowa limone określającego cytrusa. To dla wielu ludzi pierwsze skojarzenie kiedy słyszą nazwę miasta, z resztą… nie dalekie od prawdy – od XVIII wieku miasteczko słynęło z uprawy cytryn, będąc jednocześnie najdalej położonym na północ miejscem na świecie hodującym rośliny cytrusowe. Do tej pory produkuje się tu cytrynowe likiery (limoncello), a w sklepach znajdziecie liczne cytrynowe „gadżety” i rękodzieło.

Limone było kiedyś wioską rybacką, odciętą od reszty kraju z powodu braku drogi dojazdowej – dotarcie tam było możliwe jedynie łodzią od strony jeziora, albo przez góry. W 1931 roku wybudowano słynną drogę SS45bis (Gardesana Occidentale), wtapiającą się w niezwykły krajobraz i łączącą Cremonę z Limone. Odcinek tej drogi (od Gargano na północ) możecie zobaczyć w sekwencji otwierającej film o przygodach Jamesa Bonda „Quantum of Solace” z Danielem Craigiem.

Powstanie trasy miało ogromny wpływ na rozwój turystyki, która rozkwitła tu po wojnie kosztem rezygnacji z uprawy cytrusów. Więcej o roli nowo wybudowanej drogi w życiu mieszkańców miasta dowiecie się, odwiedzając tutejsze Muzeum Turystyki (Museo del Turismo).
Aby zapoznać turystów z tradycjami miasta odrestaurowano jedną z historycznych szklarni, zwanych limonaiami. La Limonaia del Castel to obecnie rodzaj nietypowego muzeum, w którym poznacie historię uprawy cytryn, a to wszystko w otoczeniu przeróżnych odmian krzewów cytrynowych. Położenie muzeum na wzgórzu pozwala podziwiać niezapomniany widok na jezioro. W tym miejscu zaangażowane są zatem wszystkie zmysły, a bilet wstępu to symboliczne 2 euro. W Limone sul Garda uprawiana jest również oliwka z charakterystycznymi srebrnymi listkami, a w mieście znajduje się przetwórnia oliwy pełniąca także formę niewielkiego muzeum.

Między miejscowością Limone a Rivą del Garda znajduje się niezwykle malownicza 2 kilometrowa trasa pieszo-rowerowa, zawieszona nad taflą jeziora. Jest ona częścią prawie 140 kilometrowego odcinka wokół jeziora, który obecnie jest w trakcie budowy. Na razie wyłącznie ta niewielka część trasy została oddana do użytku, a na zakończenie budowy pozostałej części trzeba będzie jeszcze poczekać (zapowiedziano ją na koniec roku 2021, ale w marcu 2022 nadal nie wiadomo kiedy zostanie oddana).

3. Sporty wodne nad Gardą

Jezioro Garda jest fantastycznym miejscem do uprawiania sportów wodnych – zwłaszcza windsurfingu, ale też kitesurfingu, nurkowania, kajakarstwa czy SUP (Stand Up Paddle). Odwiedzają je miłośnicy sportu z różnych zakątków Europy ze względu na silnie i regularnie wiejące wiatry, zarówno rano (Peler), jak i po południu (Ora). Znajduje się tu wiele szkółek i wypożyczalni sprzętu sportowego. Najwięcej znajdziecie w Torbole Sul Garda czy Riva del Garda. Łuna kolorowych żagli rozciągająca się nad wodą w otoczeniu Alp tworzy naprawdę niezwykłe widoki.

Jezioro Garda – najbardziej popularne atrakcje (POŁUDNIE)

1. Peschiera del Garda

Palcem po mapie przesuwamy się na południe. Najbardziej charakterystyczną dla tej części jeziora jest miejscowość Peschiera del Garda. Główną jej atrakcję stanowi port oraz historyczne centrum z promenadą wzdłuż jeziora. Twierdza w Peschiera del Garda to niewielki klejnot architektury, o pięciokątnym kształcie, wybudowany przez Wenecjan w XVI wieku, z imponującymi murami obronnymi i bramami wejściowymi z dwóch stron – Porta Verona i Porta Brescia. Tuż  nad tym ostatnim ciągnie się droga łącząca wały Tognon i Feltrin. Warto wybrać się tędy na spacer, by móc podziwiać całą fortecę z góry. Fortyfikacje, które można tu zobaczyć wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jeżeli zawsze marzyliście o romantycznej podróży gondolą, ale w Wenecji kolejki do atrakcji były za długie, a ceny za wysokie to w Peschiera del Garda możecie zaznać tej przyjemności w dużo korzystniejszej cenie. Miasteczko słynie z wielu regat organizowanych w ciągu roku, a jeżeli lubicie wycieczki rowerowe to na pewno zachwyci Was trasa ciągnąca się przez 40 km wzdłuż rzeki Mincio. Z Peschiera del Garda wybierzcie się do uroczego Desenzano del Garda, gdzie co wtorek można podziwiać i delektować się lokalnymi przysmakami na miejscowym targu. 

2. Parki rozrywki nad Gardą

Fani adrenaliny poczują dreszczyk emocji w pobliskich parkach rozrywki, a jest ich tu kilka! Najpopularniejszym w regionie jest Gardaland. Ze względu na jego popularność należy wziąć pod uwagę kolejki, przez które czas oczekiwania na zjazd znacznie się wydłuża.

Gardaland – ceny biletów online 2023
Przy wyborze konkretnej daty online:

Bilet jednodniowy 

 • 44 euro dla osoby dorosłej
 • 39 euro dla dziecka

Bilet dwudniowy:

 • 53 euro dla osoby dorosłej
 • 47 euro dla dziecka

Bilet łączący park rozrywki i Sea Life Aquarium:

 • 50 euro dla osoby dorosłej
 • 45 euro dla dziecka
Bez wybrania konkretnej daty (bilet do wykorzystania do 5.11.2023):

Bilet jednodniowy 

 • 55 euro dla osoby dorosłej
 • 49 euro dla dziecka

Dzieci poniżej 1 metra wzrostu wchodzą do Gardalandu za darmo.

Park rozrywki Gardaland nad Jeziorem Garda

Zabawą dla całej rodziny będzie z pewnością park tematyczny Movieland Studios i znajdujący się obok aquapark CanevaWorld z ekscytującą 32-metrowa zjeżdżalnią wodna i innymi przejażdżkami dla osób w każdym wieku. W Movielandzie przeniesiecie się na dłuższą chwilę do Hollywood, dzięki wielu widowiskom, pokazom, kolorowym stoiskom i ciekawej, filmowej scenerii. Praca kaskaderów czy aktorów jest tutaj nieoceniona – dzięki nim dzień spędzony w Movieland na długo zapadnie Wam w pamięci.

Movieland The Hollywood Park i CanevaWorld – ceny biletów online 2023

Bilet jednodniowy (wstęp do obu parków)

 • 42 euro dla osoby dorosłej
 • 42 euro dla dziecka

Bilet jednodniowy (wstęp tylko do Movieland Studios)

 • 34 euro dla osoby dorosłej
 • 28 euro dla dziecka

3. Sirmione

Sirmione to miasteczko położone na wąskim cyplu, otoczone jeziorem z obu stron. Oprócz przepięknego Starego Miasta, najpopularniejszą atrakcją jest zamek rodziny Scaligerich znany jako Rocca Scaligera, powstały w XIII wieku. Jego budowa oprócz oczywistego zamysłu obronnego miała także na celu zamanifestowanie przywództwa przez rządzącą Weroną rodzinę Della Scala, która wówczas panowała w mieście. Do twierdzy można się było dostać wyłącznie przez most zwodzony, dzięki czemu była niezwykle trudna do podbicia. Jej wartość osłabiła się, gdy panowanie nad miastem przejęli Wenecjanie, a swoją uwagę skupili na budowie fortyfikacji w mieście Peschiera dle Garda.

Zamek w Sirmione – ceny biletów 2023
 • 6 euro dla osoby dorosłej
 • 3 euro dla osoby między 18 a 25 rokiem życia
 • Do bezpłatnego wstępu upoważnione są osoby poniżej 18 roku życia
 • Bezpłatny jest także wstęp w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Godziny zwiedzania zamku w Sirmione: od wtorku do soboty w godzinach 8.30-19.30, a w niedzielę w godzinach od 9.15 do 17.45 (w okresie letnim).

Widok na zamek Scaligero w Sirmione nad Jeziorem Garda

Kolejną atrakcją Sirmione są starożytne rzymskie ruiny ogromnej willi z I w.p.n.e, powstałej jeszcze przed słynnym Koloseum – Grotte di Catullo, zwane Grotami Katullusa. Ich położenie w otoczeniu gajów oliwnych gwarantuje piękny widok na jezioro. Znajdziecie tu również Muzeum Archeologiczne, a poniżej grot przypominającą egzotyczne plaże – Jamaica Beach.

Zwiedzanie Grotte di Catullo – ceny biletów 2022
 • 8 euro dla osoby dorosłej
 • 4 euro dla osoby między 18 a 25 rokiem życia
 • Bezpłatny wstęp dla osób poniżej 18 roku życia

Groty Katullusa można zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach 8.30-19.30, a w niedzielę od 14.00 do 19.20.

 

Ciekawostka:

W Sirmione przez kilka lat w okresie letnim mieszkała primadonna opery La Scala w Mediolanie, słynna śpiewaczka Maria Callas. Tu znajduje się jej willa, a także centrum wystawowe nazwane jej imieniem (Palazzo Maria Callas).

4. Borghetto – lokalne przysmaki

Zanim przejdziemy do kolejnych obowiązkowych punktów zwiedzania konieczny jest krótki przerywnik kulinarny. Jezioro Garda znajduje się w jednym z największych regionów produkcji sera we Włoszech. Marscarpone, gorgonzola, taleggio i Grana Padano to produkty rozpowszechnione w regionie Lombardii. Z kolei kolebką słynnego makaronu tortellini jest gmina na południu od Gardy – Valeggio sul Mincio. Powstanie tego przysmaku związane jest z pewną miłosną legendą – stąd co roku w czerwcu organizowany jest w wiosce Borghetto festiwal Węzła Miłości (Festa del Nodo d’Amore). Wydarzenie odbywa się pod gołym niebem, na moście Visconteo, gdzie tysiące ludzi zasiada do długiego stołu, aby wspólnie delektować się włoskimi przysmakami. Impreza rozpoczyna się aperitifem, a po nim następuje parada statystów w średniowiecznych strojach. Kolacja kończy się wielkim pokazem sztucznych ogni w rytm muzyki dochodzącej z wież Zamku Scaligero. Bilety na festiwal należy zarezerwować z wyprzedzeniem. Jest to kwota około 120 euro, ale tak niezwykła noc warta jest swojej ceny 🙂 W całym regionie znajdziecie wiele restauracji, serwujących tortellini. Podaje się je zwykle na maśle, obficie posypane parmezanem. Ślinka cieknie nam na samą myśl! Koniecznie odwiedźcie także lokalne winiarnie.

5. Werona – słynny balkon Julii i festiwal operowy

Będąc na południu warto wybrać się na jednodniową wycieczkę śladami „Romea i Julii”, bo właśnie w Weronie osadzona została akcja dramatu Szekspira. Sztuka jest oczywiście fikcją literacką, a balkon Julii został dobudowany dopiero w XX wieku, stając się turystyczną atrakcją. W Casa di Giulietta znajdziecie muzeum z kostiumami z epoki renesansu, a na dziedzińcu posąg Julii. Legenda głosi, że dotykając jej prawej piersi zostaniemy obdarzeni szczęściem w miłości. Miejsce przyciąga zarówno zakochanych, jak i tych, którzy miłości poszukają. Pod domem Julii zobaczycie miłosne wyznania wypisane w przestrzeni publicznej (nie dziwią nikogo przyklejone gumą do żucia miłosne liściki, które stały się inspiracją dla scenariusza komedii romantycznej „Listy do Julii”). 

Fani muzyki mogą udać się w Weronie na wydarzenia w ramach największego na świecie festiwalu operowego na świeżym powietrzu (Arena di Verona Festival), trwającego co roku od drugiej połowy czerwca do początku września. W 2023 roku Arena di Verona Festival obchodzi swoje 100 urodziny.

Z Weroną nierozerwalnie związana jest postać primadonny Marii Callas, która przez kilka lat mieszkała przy via Leoncino 14, a jej letnią rezydencję możecie podziwiać w Sirmione nad Jeziorem Garda. To właśnie w Weronie odbył się jej debiut na „włoskiej ziemi”, a na deskach tutejszego amfiteatru wielokrotnie można było usłyszeć jej niezwykły głos. W 2023 roku w Arena di Verona. wystąpią gwiazdy wielkiego formatu, takie jak Anna Netrebko czy Jonas Kaufmann, a wśród obsady znalazł się także polski akcent z Piotrem Beczałą czy Aleksandrą Kurzak na czele.
Widok z góry na Arena di Verona

6. Wenecja – miasto na wodzie

Jadąc z Sirmione dotrzecie do Wenecji w niecałe 2 godziny. Poświęciliśmy temu niezwykłemu miastu cały artykuł i stworzyliśmy 7 dniowy plan zwiedzania, który możecie dostosować do Waszych potrzeb i wyciągnąć z niego najbardziej interesującą Was esencję. W artykule przeczytacie o popularnych atrakcjach, ale także mniej znanych perełkach. Odkryjcie Wenecję TUTAJ.

Noclegi w tych okolicach Gardy: camping Bella Italia, camping Butterfly, camping del Garda oraz camping Altomincio Family Park.

Lago di Garda – (paro)statkiem w piękny rejs! (ZACHODNI BRZEG)

Isola del Garda to prywatna wyspa, którą można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Liczba turystów jest ograniczona, dlatego podczas oprowadzania mamy poczucie prywatności, spokój i ciszę. Na pierwszy plan wysuwa się neogotycka willa Borghese należąca do rodziny Cavazza, przepiękne ogrody oraz park. Zdarza się, że turystów oprowadza sama hrabina Cavazza lub inny przedstawiciel rodziny, co jest wspaniałą okazją do poznania historii wyspy. Wycieczkę z przewodnikiem można zacząć w portach Barbarano, Portese lub Gardone Riviera, gdzie ceny są najniższe (32 euro od osoby dorosłej). W pozostałych portach takich jak Bordolino czy Sirmione ceny biletów będą nieco droższe. Zwiedzanie należy zarezerwować wcześniej, najlepiej przez stronę internetową.

Zakwaterowania w okolicy to: camping Weekend i camping Eden.

Jezioro Garda – Malcesine i kolejka na Monte Baldo (WSCHODNI BRZEG)

Malcesine to miasteczko położone na wschodnim brzegu Jeziora Garda. W czasie panowania rodu Della Scala (rodziny Scaligerich) powstało kilka twierdz nad Gardą. Jedną z najpopularniejszych, obok twierdzy w Sirmione,  jest położony na wzgórzu zamek Castello Scaligero definiujący niejako krajobraz całego Malcesine. 

Zamek Scaligerich w Malcesine

Malcesine jest miejscem idealnym dla osób ceniących sobie kontakt z naturą, a jednocześnie klimat urokliwych uliczek. Największą atrakcją Malcesine jest kolejka linowa na masyw górski Monte Baldo. Warto wybrać się tutaj na jednodniową wycieczkę i połączyć zwiedzanie miasteczka ze spacerem po alpejskich wzniesieniach i podziwianiem górskiej panoramy. Na szczyt nie musicie wcale wjeżdżać – znajduje się tutaj wiele szlaków pieszych o różnych stopniach trudności. Wjazd kolejką pozwala jednak zobaczyć zamek Scaligero z lotu ptaka, a gdy wysoka wieża budowli znika całkowicie w oddali, możemy cieszyć się tylko (i aż!) kobaltowym odcieniem jeziora, surowymi  wzgórzami i koronami drzew. Jednym słowem – widoki podczas wjazdu są nie do opisania.

W zamku Scaligero znajduje się sala poświęcona słynnemu niemieckiemu poecie Wolfgangowi Goethemu. Pisarz przez jakiś czas przebywał w Malcesine i ponoć zachwycił się pięknem jeziora – w ramach ekspozycji dostępne są do obejrzenia jego listy i szkice. Tutaj mieści się także także Muzeum Historii Naturalnej, w którym dowiecie się więcej o zróżnicowanej faunie i florze Monte Baldo i Lago di Garda. Panuje tu wyjątkowy klimat – typowo śródziemnomorski przy samym jeziorze i alpejski im wyżej w góry. Na szczycie Monte Baldo można spotkać stado wypasających się owiec, a także skaczących w powietrzne głębiny paralotniarzy, co stanowi dla turystów dodatkową atrakcję. 

Kolejka linowa na Monte Baldo nad Gardą – ceny biletów 2023

Wjazd na szczyt pokonywany jest w dwóch odcinkach. Najpierw jedziemy z Malcesine do stacji pośredniej San Michele, a następnie należy przesiąść się na kolejkę bezpośrednio na szczyt Monte Baldo. Cena biletu różni się w zależności od punktu, z którego zaczynacie swoją podróż. 

Podane ceny zakładają pokonanie całej drogi, czyli wjazd z Malcesine:

 • 17 euro w jedną, a 25 euro w obie strony dla osoby dorosłej
 • 12 euro w jedną, a 15 euro w obie strony dla dziecka poniżej 14 roku życia
 • Bezpłatny wjazd dla dzieci poniżej 1,20 metra wzrostu oraz dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności
 • Opłata za psa wynosi 8 euro

Znajduje się tu sporo szlaków, nawet dla rodzin z dziećmi, więc możecie połączyć wspinaczkę ze zjazdem kolejką. 

Wjazdy na szczyt z Malcesine odbywają się między godziną 9 a 16.30. Natomiast ostatni zjazd ma miejsce po godzinie 18. 

Sanktuarium Madonna della Corona

W tych okolicach znajduje się także miasteczko Spiazzi, słynące z Sanktuarium Madonna della Corona. Położone niemal pod niebem, na 774 m.n.p.m., „wtopione” w skałę, z zieloną doliną Adygi poniżej. Jego lokalizacja robi ogromne wrażenie.

Campingi w tej części Gardy to: camping Serenella i camping Cisano San Vito.

Trasy rowerowe nad Gardą

Tras rowerowych jest tu wiele, w niemal wszystkich zakątkach Jeziora Garda, a każda przejażdżka w takich okolicznościach przyrody jest naprawdę zachwycająca. Ogromne wrażenie robi wybudowana w 2018 roku 2,5 kilometrowa trasa rowerowa usytuowana wzdłuż skał, biegnąca w dużej mierze bezpośrednio nad jeziorem. Jest to miejsce idealne zarówno na wycieczkę rowerową, jak i na spacer. Łatwą i przyjemną trasą jest także droga z Peschiera del Garda wzdłuż rzeki Mincio, w stronę miasteczka Mantua. Trasą dla zaawansowanych kolaży jest z kolei droga z Riva del Garda do punktu widokowego Punta Larici. Wymaga ogromnej sprawności fizycznej, ale widoki z góry rekompensują wszelki wysiłek.

Więcej o trasach rowerowych i pieszych nad Gardą wraz z mapami dowiecie się z artykułu Ani, który znajdziecie TUTAJ.

Najpiękniejsze plaże nad Jeziorem Garda

Polecamy w szczególności dwie. Fonte Torrente San Giovanni w Limone Sul Garda jest niewielką, żwirową plażą idealną na piknik z widokami. Przyjdźcie tu wcześniej i „zaklepcie” sobie miejsce w cieniu drzew.

Drugą jest „plaża jamajska” (Jamaica Beach) w Sirmione, tuż pod Grotami Katullusa. Wielu osobom przypomina ona plaże tropików, stąd jej osobliwa nazwa. Plaża jest bardzo popularna, dlatego gdyby nie udało Wam się znaleźć na niej zacisznego miejsca, możecie spróbować na okolicznej Lido delle Bionde.

Jeżeli planujecie plażowanie nad Gardą koniecznie zaopatrzcie się w buty do wody – w większości miejsc zejścia do jeziora są śliskie i tak kamieniste, że głowa mała! (a stopa boląca).

Pogoda nad Jeziorem Garda – kiedy jechać

Od czerwca do sierpnia możecie spodziewać się słonecznej pogody i gorących temperatur. Ochłody dodaje bryza znad jeziora. Najsilniejszy wiatr wieje na północy jeziora, dlatego zbierają się tam miłośnicy sportów wodnych. Temperatury w tym okresie sięgają często 25-30 stopni Celsjusza. Bardzo przyjemnie jest również w maju i wrześniu – nadal ciepło, ale już nie tak upalnie.

Garda czy Como – które jezioro wybrać?

Wielu z Was zastanawia się nad które z tych jezior warto pojechać. Odpowiedź jest prosta – w miarę możliwości nad oba! Zarówno Como, jak i Garda zaoferują Wam przepiękne widoki i niezapomniane wrażenia. Żeby jednak nie karmić Was wyłącznie zachwytami, odrobina konkretów: jeżeli zależy Wam na podziwianiu pięknych willi oraz ich niezwykłych ogrodów to koniecznie pojedźcie nad Como (to m.in. Villa del Balbianello, gdzie nakręcono jedną ze scen Casino Royale – części cyklu przygód o Jamesie Bondzie). To tutaj swoją rezydencję ma chociażby George Clooney, a wiele hollywoodzkich gwiazd przyjeżdża na wakacje do ekskluzywnych kurortów. Być może właśnie dlatego przyjęło się, że Jezioro Como jest nieco droższe. Widoki nad Gardą są równie niezwykłe, ale więcej atrakcji znajdą tu dla siebie osoby interesujące się historią, zwłaszcza starożytną (m.in. wspomniane wcześniej rzymskie ruiny – Groty Katullusa), a także miłośnicy sportów wodnych.

W naszej ofercie znajdziecie campingi z atrakcjami dla całej rodziny nad Jeziorem Garda i noclegami w mobile home’ach i namiotach. Lista campingów dostępna jest TUTAJ.

Autorka:

Asia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.