Wenecja Gondole

Co warto zobaczyć w Wenecji – 7 dniowy plan zwiedzania

Autorka:

Aleksandra

Tego miasta nie trzeba nikomu przedstawiać. Gondole, maski, most Rialto – to symbole, które od razu przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o Wenecji. Podczas wakacji we Włoszech odwiedzenie słynnego miasta na wodzie zwykle planowane jest jako szybka, jednodniowa wycieczka, kiedy to, najczęściej w tłumie innych turystów, pobieżnie ogląda się jej najważniejsze zabytki. Chcemy pokazać Wam, że Wenecja ma o wiele więcej do zaoferowania niż tylko szybki kilkugodzinny rajd wokół Placu Świętego Marka, dlatego przygotowaliśmy 7 dniowy plan zwiedzania Wenecji. Dłuższa wycieczka pozwoli Wam na pełne odkrycie magii tego miasta, spokojne cieszenie się chwilą, bez zbędnego pośpiechu (w prawdziwie włoskim stylu!). 

Gdzie zaparkować samochód w Wenecji?

Do Wenecji można dojechać samochodem, jednak w centralnej historycznej części miasta ruch samochodowy jest zamknięty. Pojazd można zostawić na jednym z parkingów, umiejscowionych w Mestre, dzielnicy położonej na stałym lądzie.

Z Mestre do centrum dostaniecie się tramwajem wodnym, czyli vaporetto, można też dojść tam na piechotę. Do miejsc zawartych w naszym planie z łatwością dostaniecie się vaporetto lub jeśli macie ochotę zaznać odrobiny luksusu – gondolą. Gondole nie należą do najtańszych środków transportu (40 minut rejsu kosztuje około 80 euro), jednak gdy tylko macie taką możliwość i wahacie się nad tym wyborem – spróbujcie! Doświadczenie to będzie stanowić kolejną cegiełkę do kolekcji wspomnień, które zostaną z Wami na całe życie i których nie sposób wycenić żadną walutą.

Gdzie nocować w Wenecji?

Wybierając nocleg, warto postawić na camping. Camping stanowi świetną bazę wypadową, a swoim czasem i wyżywieniem zarządzacie według własnych upodobań. Gdy tylko macie ochotę łapiecie poranny autobus, by przedpołudnie spędzić w Wenecji, a wieczorem odpocząć na tarasie swojego mobile home’u. Jeżeli nie jesteście amatorami rannego wstawania, szczególnie na wakacjach, co totalnie rozumiemy ;), spędzicie leniwe przedpołudnie na campingu, gdzie w tamtejszym supermarkecie możecie zaopatrzyć się w świeże produkty na śniadanie, a na podbój Wenecji ruszyć o dogodnej dla Was porze. Dziś nie macie ochoty na zwiedzanie? Wybierając pobyt na campingu, pomiędzy dniami wypełnionymi po brzegi miejskimi atrakcjami, możecie pozwolić sobie na dzień (lub więcej) przerwy. Spędźcie go wśród campingowych kompleksów basenów, odpoczywajcie na leżakach umieszczonych w strefach do opalania, relaksujcie się w spa lub zażywajcie trochę ruchu, korzystając z szerokiej oferty sportowej.

Najlepszym wyborem, gdy chcemy zwiedzać Wenecję, będzie camping Marina di Venezia.

Inne campingi z dobrym dojazdem do Wenecji:

Camping Ca’Savio

Camping Union Lido

Camping Sant’Angelo Village

Camping Pra’delle Torri

Camping Marina di Venezia baseny
Kompleks wodny na campingu Marina di Venezia

Dzień pierwszy – Plac Świętego Marka

Dzień dobry! Wyspani? Gotowi na odkrywanie Wenecji? Przywitanie z miastem najlepiej zacząć od jej serca, najpopularniejszej miejscówki – Placu Świętego Marka. Jest to miejsce oblegane przez turystów, dlatego najlepiej przybyć tam wczesnym rankiem. Nie będzie wtedy aż takich tłumów, a dopiero co budzące się do życia miasto ma w sobie magię, której nie sposób spotkać w godzinach szczytu. Obowiązkowym do zobaczenia punktem jest oczywiście Bazylika Świętego Marka. Zaraz obok znajduje się Pałac Dożów – majestatyczny budynek stworzony w stylu gotyckim, siedziba władców Wenecji. Przy pałacu znajduje się most łączący go z więzieniem, okrzyknięty Mostem Westchnień. Według legendy pocałunek pod tym mostem o zachodzie słońca gwarantuje dozgonną miłość.

Za tak wczesną pobudkę należy się nagroda – aromatyczna włoska kawa z prawdziwego zdarzenia! Na placu znajduje się jedna z najstarszych kawiarni na świecie – Caffe Florian. Kawiarnia ta w 2020 roku obchodziła swoje 300 urodziny. Jeśli tylko macie ochotę spróbować kawy w miejscu z tak bogatą historią, w której bywali Lord Byron, Giacomo Casanova czy Ernest Hemingway – serdecznie zachęcamy. Trzeba jednak mieć na uwadze ceny i możliwe kolejki. Jesteśmy przekonani, że i w mniej obleganym miejscu znajdziecie kawę, której smak Was nie zawiedzie.

Dzień 1 – obowiązkowe punkty:

• Plac Świętego Marka

• Bazylika Świętego Marka 

• Pałac Dożów

• Most westchnień

• Aromatyczna kawa w jednej w klimatycznych kawiarni

Dzień drugi – rejs po Wenecji

Sztandarowy punkt – Plac Świętego Marka – mamy zaliczony. To oczywiście nie oznacza, że nie ma tu już nic ciekawego do zobaczenia. Najlepsze jeszcze przed nami! Na drugi dzień proponujemy rejs po słynnym Grand Canale. 30 minutowy rejs tramwajem wodnym pozwoli Wam zobaczyć najważniejsze zabytki Wenecji z perspektywy, której nie da się obrać przechadzając się pieszo. Jednorazowy bilet na vaporetto kosztuje 7,50 euro, a dzieci do lat 6 mogą podróżować nim za darmo. Kolejny emblemat miasta – Ponte di Rialto, również dziś na nas czeka. Obok mostu znajduje się targ z bardzo długą historią, warto rzucić okiem na oferowane przez lokalnych sprzedawców produkty.

Polecamy odwiedzić barokową Bazylikę Santa Maria della Salute z charakterystyczną kopułą. Wenecjanie wznieśli bazylikę jako dziękczynny dar po zakończeniu pustoszącej miasto epidemii dżumy. W środku znajduje się m.in. ołtarzowy obraz autorstwa Tycjana. W zakrystii mieści się muzeum, gdzie można obejrzeć więcej znamienitych dzieł sztuki.

Dzień 2 – obowiązkowe punkty:

• Rejs wodnym tramwajem vaporetto po Grand Canale

• Most Rialto i targ

• Bazylika Santa Maria della Salute

Dzień trzeci – sztuka i kultura Wenecji

Pora zapoznać się z wszechobecną sztuką. Wenecja to miasto z tak bogatym zapleczem kulturowym, oczywistym jest więc, że znajdziecie tu ogrom muzeów i galerii, które szkoda byłoby pominąć. Szczególnie polecamy Wam:

Pałac Ca Rezzonico – perła weneckiego baroku. W środku mieści się Muzeum Sztuki Weneckiej XVIII wieku. Znajdziecie tam zarówno wybitne działa malarstwa i rzeźby, jak i meble, przedmioty użytku codziennego. Zakładając muzeum starano się przybliżyć odwiedzającym sposób życia weneckich społecznych elit XVIII wieku – ostatniego stulecia istnienia niepodległej Republiki Weneckiej – handlowej potęgi i jednego z najbogatszych miast Europy.

Teatro La Fenice – teatralne serce miasta. Jeden z najsłynniejszych teatrów operowych na świecie. Warto chociaż na chwilę tu wstąpić, aby zobaczyć urządzone z przepychem wnętrze – freski, majestatyczny żyrandol, iście królewskie loże na balkonowych kondygnacjach.

Gallerie dell’Accademia – muzeum, w którym znajdują się głownie dzieła malarskie sztuki weneckiej. Tutaj zobaczycie m.in. słynny rysunek Leonarda da Vinci – Człowiek witruwiański.

Dla miłośników sztuki współczesnej warte odwiedzenia jest muzeum Peggy Guggenheim Collection w Wenecji.

Dzień 3 – obowiązkowe punkty:

• Barokowy Pałac Ca Rezzonico

• Weneckie malarstwo w Gallerie dell’Accademia

• Niesamowita kolekcja dzieł sztuki nowoczesnej Peggy Guggenheim Collection

Dzień czwarty – wyspy Laguny Weneckiej

Jeżeli planujecie kilkudniowy pobyt w Wenecji, warto również szerzej zwiedzić Lagunę Wenecką. Przedstawiamy 3 naszym zdaniem najbardziej interesujące wyspy. Z centrum miasta na wszystkie weneckie wyspy dostaniecie się tramwajem wodnym vaporetto. Najbardziej ekonomiczną opcją będzie kupno biletu całodniowego, który kosztuje 20 euro.

Murano to wyspa znana z wielowiekowej tradycji wyrobu szkła. Dzieła z weneckiego szkła były niegdyś równie cenne jak biżuteria. Od XIX wieku działa tutaj muzeum dedykowane tej sztuce. Odwiedzający wyspę mogą na żywo obserwować proces powstawania tych drogocennych przedmiotów.

Charakterystycznym elementem wyspy Burano są budynki pomalowane w jaskrawych, kontrastujących kolorach. Według legendy mieszkający tam rybacy pomalowali swoje domy, tak by wracając do domu w łatwy sposób mogli odnaleźć drogę wśród spowijającej zatokę gęstej mgły. To najbardziej fotogeniczna wyspa Laguny Weneckiej. Efekt jest oszałamiający, na pewno warty poświęcenia chwili, aby tu przypłynąć.

Warto również udać się w rejs na pobliską wyspę Laguny Weneckiej – San Giorgio Maggiore, znajdującą się 5 minut tramwajem wodnym od Placu Świętego Marka. Będziecie mieli okazję zobaczyć panoramę tego sławnego placu z nowej perspektywy. Na wyspie znajduję się Bazylika San Giorgio Maggiore wraz z dzwonnicą, która umożliwia jeszcze lepszy widok na historyczną część miasta.

Dzień 4 – obowiązkowe punkty:

• Wyspa Murano

• Pełna kolorów wyspa Burano

• Wyspa San Giorgio Maggiore

Dzień piąty – wenecka plaża czyli Lido di Venezia

Wiedzieliście, że Wenecja ma swoją plażę – Lido di Venezia? Tam również dopłyniecie vaporetto. Po intensywnym zwiedzaniu przyda Wam się dzień odpoczynku. Na plaży nie ma aż takich tłumów, jak w historycznym centrum. To właśnie na Lido di Venezia odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji z główną nagrodą – Złotymi Lwami.

Wybierzcie się na spacer po molo lub odwiedźcie Palazzo del Cinema del Lido di Venezia, gdzie odbywają się festiwalowe pokazy filmowe. Znajdują się tam luksusowe hotele i restauracje. Spacerując tą okolicą możecie poczuć się jak prawdziwe gwiazdy filmowe.

Zrelaksujcie się na piaszczystej plaży, a gdy zgłodniejcie, coś pysznego znajdziecie w jednym z wielu plażowych barów. Może warto dziś spróbować słynnego włoskiego gelato? Ceny na Lido będą odrobinę niższe niż w centrum miasta. Po powrocie ze spaceru, połóżcie się na leżaku i cieszcie promieniami słonecznymi. Dziś na spokojnie, to dzień przeznaczony na leniuchowanie!

Dzień 5 – obowiązkowe punkty:

• Plaża Lido di Venezia

• Spacer prestiżową okolicą, w której odbywa się festiwal filmowy

• Tradycyjne włoskie lody

Dzień szósty – lokalne atrakcje w Wenecji

Po zwiedzeniu najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych punktów Wenecji pora popłynąć odrobinę pod prąd i odwiedzić mniej turystyczne atrakcje, jednak równie piękne i definitywnie warte poświęcenia chwili, aby je odnaleźć.

Księgarnia Libreria Acqua Alta określana jest mianem jednej z najpiękniejszych księgarni na świecie. Naszym zdaniem jest to miano w pełni zasłużone 😉 To istny raj dla moli książkowych. Przepełniona jest książkami aż po sam sufit. Księgarnie cechuje coś naprawdę niezwykłego – celem uchronienia książek przez zalaniem, z racji często zdarzających się w Wenecji powodzi, właściciele umieścili książki w wannach, kajakach, a nawet w pełnowymiarowej gondoli. Znajdujące się tu schody zostały zbudowane wyłącznie z książek. Czeka tu również miła niespodzianka dla wielbicieli puchatych zwierzaków – w księgarni mieszkają oswojone, niegdyś błąkające się po okolicy koty, które często ucinają sobie drzemki wśród książek.

Niekwestionowanym symbolem miasta jest maska wenecka. Maski oferowane na targowych straganach są zwykle bardzo do siebie podobne. Wiele z nich nie zostało nawet wyprodukowanych w Wenecji. Udajcie się do sklepu Ca’Macana, gdzie znajdziecie maski wytwarzane według wielowiekowej tradycji, a każda z nich jest absolutnie niepowtarzana. To prawdziwe małe dzieła sztuki! Może chcesz nauczyć się jak zrobić taką maskę? Sklep oferuje warsztaty.

Czas się posilić! Najlepiej spróbować lokalnego specjału – cicchetti, czyli przystawki w postaci małych kanapek z różnymi dodatkami, stworzonymi z lokalnych produktów, które jada się jedna po drugiej (podobnie jak hiszpańskie tapas). Cicchetti serwowane są w tawernach, które w Wenecji nazywane są bacari. Do takiej uczty idealnie pasować będzie Aperol Spritz – słynny orzeźwiający włoski drink, na bazie Aperolu, Prosecco i wody gazowanej, który stworzony został właśnie w Wenecji.

Oczywiście jeżeli po głowie chodzi Wam tradycyjna włoska pizza, lokalne restauracje również Was nie zawiodą. Najlepiej nie iść za tłumem i szukać mniej oblężanych lokali, ceny będą tam nieco niższe, smaki pozostaną równie dobre, a może i lepsze. Najpopularniejsze restauracje często dostosowują dania pod „międzynarodowego” klienta, co może powodować zatracenie lokalnych niuansów smaku. A to właśnie one czynią potrawy takimi wyjątkowymi.

Dzień 6 – obowiązkowe punkty:

• Oryginalna księgarnia Libreria Acqua Alta

• Sklep z autentycznymi weneckimi maskami Ca’Macana

• Pizza lub cicchetti w weneckim bacaro

Dzień siódmy – „zgub się” i odnajdź SWOJĄ Wenecję

Tubylcy powiadają, że w Wenecji najlepiej jest się zgubić. Dopiero podróżując bez mapy i planu miasto odsłania przed nami swoją prawdziwą magię. Inni powiadają, że Wenecja najpiękniejsza jest wieczorem, spowita subtelnym, ciepłym światłem zachodzącego słońca. Dlaczego by nie połączyć tych dwóch rad, aby otrzymać arcypiękny obraz? Ostatniego dnia wybierzcie się do Wenecji pod wieczór, zaufajcie jej i dajcie się poprowadzić, totalnie bez żadnego planu. Zaopatrzcie się w kieliszek Prosecco, usiądźcie pod parasolem i obserwujcie zachód słońca. Albo pójdźcie o krok dalej w swojej romantycznej podroży i wykupcie przejażdżkę gondolą.

Dzień 7 – obowiązkowe punkty:

• Wieczór bez mapy – niech miasto samo was prowadzi

• Prosecco o zachodzie słońca

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas propozycje się Wam podobały i być może znaleźliście coś, co będziecie chcieli odwiedzić przy najbliżej podróży. Czy byliście już w Wenecji? Jak się Wam podobało? A może znajduje się ona dopiero na liście waszych podróżniczych marzeń? Dajcie znać w komentarzach! A jeśli macie ochotę na dalsze eksplorowanie pięknej Italii, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł o najpiękniejszych miejscach nad Jeziorem Garda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.