Camping La Croix du Vieux Pont – co warto zobaczyć w okolicy?

Zamek Chantilly we Francji

La Croix du Vieux Pont jest jednym z najchętniej wybieranych przez naszych Klientów campingów w północnej Francji. Absolutnie nas to nie dziwi – camping wypełniony jest atrakcjami, a lista możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu jest bardzo długa. Wielką zaletą jest również położenie ośrodka. Można wybrać się stąd na wycieczkę do Paryża, Reims, Compiègne i innych ciekawych miejsc w regionie (które za chwilę Wam przedstawimy 😊), dlatego chętnie wybierany jest jako baza wypadowa.

Atrakcje campingu La Croix du Vieux Pont

Camping La Croix du Vieux Pont położony jest wśród pięknej natury, niedaleko rzeki Aisne, a na jego terenie znajduje się lagunowe jezioro. To świetne miejsce dla miłośników aktywności na łonie natury – sportów wodnych, wędkowania.

Na miejscu wybudowano park wodny, zawierający 4 baseny w tym jeden z rozsuwanym dachem, dzięki czemu Goście mogą cieszyć się pływaniem niezależnie od pogody. Park wodny oferuje również zjeżdżalnie, leniwą rzekę i wodny plac zabaw (uwielbiany przez dzieci), a także idealne do relaksu jacuzzi.

La Croix du Vieux Pont

Camping posiada również świetne zaplecze sportowe, w tym możliwość wycieczek rowerowych, boiska do siatkówki, piłki nożnej, tenisa, a także atrakcje takie, jak animacje i rozrywka na żywo, degustacje wina, kręgle, laserowa strzelnica i wiele innych.

Więcej o campingu, jego atrakcjach i udogodnieniach przeczytacie TUTAJ:

Camping La Croix du Vieux Pont – wskazówki dotyczące dojazdu

Jeśli zależy Wam na zwiedzeniu kilku miejsc, najwygodniej podróżować będzie samochodem. Jeśli natomiast Waszym celem jest głównie odwiedzenie Paryża, a nie podróżujecie samochodem, z campingu orgaznizowany jest transport, gdy zbierze się wystarczająca liczba zainteresowanych.

Co warto zobaczyć w okolicach campingu La Croix du Vieux Pont?

Parki rozrywki – niezapomniana przygoda nie tylko dla dzieci

Disneyland Paris

Punktem obowiązkowym dla każdego malucha podczas pobytu w Paryżu jest zawsze Disneyland, jednak dorośli również nie pożałują wycieczki do tej bajkowej krainy. Disneyland Paris podzielony jest na dwa parki – nieco starszy park rozrywki oraz Studio Walta Disneya.

Przekraczając bramy parku rozrywki momentalnie przechodzimy do niezwykłego świata, w którym spełniamy marzenia naszego „wewnętrznego dziecka” (w końcu z bajek Disneya nie da się wyrosnąć, prawda?). Atrakcyjne kolejki, parady i pokazy z bohaterami animacji, kolorowe sklepy – tutaj poziom endorfin wzrasta do maksimum. Szczególnie polecamy kolejkę górską Space Mountain: Mission 2, czyli wystrzałową (i to dosłownie!) wyprawę w kosmos. 

Disneyland – bilety

Goście campingu La Croix du Vieux Pont mogą skorzystać z specjalnego, zniżkowego biletu do DInseyland Paris:

Więcej informacji na temat biletów oraz możliwość zakupu w recepcji na campingu.

Parc Asterix

Polecamy Wam również odwiedzenie fantastycznego Parcu Astérixa – drugiego największego parku rozrywki we Francji. Jest to przystępniejsza cenowo alternatywa na spędzenie czasu z kultowymi bohaterami komiksów i filmów o Asteriksie i Obeliksie. Akcja tej rysunkowej historii rozgrywa się w czasach kiedy Francja (wtedy jeszcze Galia) znajdowała się pod panowaniem Imperium Rzymskiego, gdzie władał Juliusz Cezar (którego podobizny również spotkacie w parku).

Park rozrywki Astérix podzielony jest na różne segmenty tematyczne – dzięki fantastycznym pokazom teatralnym znajdziecie się na chwilę w starożytnym Rzymie. Zastrzyk adrenaliny zapewnią Wam rollercoastery ze świata Wikingów, przeniesiecie się do średniowiecznej francuskiej wioski, a potem do wioski Galów – gdzie nacieszą oczy fani komiksowych postaci. Brzmi jak dzień po brzegi wypełniony atrakcjami, prawda? 

Park rozrywki Parc Asterix we Francji
Parc Astérix – bilety

Paryż

Paryża nikomu nie trzeba przedstawiać. Stolica Francji, zwana również „miastem miłości” była zarówno tłem, jak i bohaterką niezliczonych powieści, filmów, wierszy i piosenek. Opisanie atrakcji Paryża to temat na osobny artykuł, tutaj wrzucamy Wam skróconą listę miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć:

Reims

Katedra w Reims (Notre-Dame w Reims)

Niekwestionowanie perłą Reims jest gotycka Katedra Notre-Dame. To właśnie ta świątynia była miejscem koronacji niemalże wszystkich francuskich królów od XII do XIX wieku. Stanowi ona jeden z najznakomitszych przykładów architektury gotyckiej we Francji. Uznawana za najbardziej harmonijną i klasyczną w proporcjach katedrę we Francji. Wyglądem przypomina nieco słynną Katedrę Notre-Dame z Paryża. Na jej wywołujący ogromne wrażenie wygląd składają się m.in. piękne wieże, strzeliste okna i portale, dopracowane w najmniejszych szczegółach rozety, witraże i rzeźby.

Katedra uległa zniszczeniu podczas I wojny światowej, została jednak odbudowana, starając się przywrócić najwierniejszą wersję jej poprzedniego wyglądu.

Palais du Tau (Pałac Biskupi)

Przylegający do katedry Palais du Tau to dawny pałac biskupi w którym po ceremonii koronacji odbywały się bankiety. Stanowił również kwatery dla królów na czas tych uroczystości. Pałac wraz z Katedrą został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie w środku budynku mieści się muzeum, w którym znajdziecie m.in pamiątki po uroczystościach koronacji.

Katedra i Palais du Tau w Reims

Muzeum Motoryzacji w Reims

Jeśli nie jesteście miłośnikami średniowiecznej czy renesansowej historii, ale ciekawią Was np. samochody, w Reims również znajdziecie coś dla siebie. W mieszczącym się tutaj muzeum motoryzacji znajduje się pokaźna kolekcja zabytkowych samochodów i ponad 5000 aut z różnych epok – będzie to niezapomniane przeżycie dla całej rodziny. 

Zamek w Pierrefonds

Historia zamku Pierrefonds sięga średniowiecza, jednak w wyniku burzliwych wydarzeń budowla uległa zniszczeniu. W XIX wieku popadający w ruinę zamek został zakupiony przez Napoleona Bonaparte. Owiane tajemnicą pozostałości dawnego pałacu zaczynały zyskiwać na popularności, pobudzając wyobraźnie romantycznych artystów.

W 1832 roku w zamku Pierrefonds odbył się bankiet z okazji ślubu córki króla Francji Ludwika Filipa I – Ludwiki Marii z Leopoldem I królem Belgii. W latach 50 XIX wieku postanowiono przedsięwziąć plan wartej miliony gruntownej odbudowy i renowacji zamku, która trwała prawie 30 lat.

Zamkowe wieże i jego oszałamiające dziedzińce pozwalają pobudzić wyobraźnię i przenieść się do czasów francuskiego średniowiecza, gdzie podobne fortece stanowiły ekstrawaganckie schronienie dla rycerzy i księżniczek. Zamek był niegdyś planem filmowym dla kultowej francuskiej komedii „Goście, goście” czy serialu „Merlin”. 

Zamek choć świetnie „imituje” średniowieczny, jest w rzeczywistości ciekawą mieszanką wpływów gotyckich, renesansowych, jak i elementów współczesnych architektowi odpowiedzialnemu za jego renowacje. Całość tworzy wywołujący ogromne wrażenie obraz „zamku idealnego”.

Compiègne

60-kilometrowy baldachim lasu Compiègne to miejsce, w którym odpoczniecie od zgiełku miasta i poczujecie jedność z naturą. To miejsce zaciekawi również miłośników historii XX wieku. W lesie Compiègne, a dokładnie w wagonie salonowym pociągu na trasie przebiegającej przez środek lasu podpisywano rozejmy – w 1918 kończący działania zbrojne podczas I wojny światowej, a także w 1940 (w tym samym miejscu i wagonie) rozejm między Francją a Niemcami.

W centrum miasteczka Compiègne znajduje się pochodzący z XVI-wieku ratusz z gotycką fasadą. W mieście upamiętniona pomnikiem została również Joanna d’Arc, którą podczas wyzwolenia Compiègne schwytali Anglicy.

Fasada ratusza w Compiegne

Pałac w Compiègne został wybudowany jako rezydencja królewska na polecenie Ludwika XV, upodobał go sobie również Napoleon Bonaparte. Budynek otoczony jest ogrodami w stylu angielskim. W budynku obecnie mieszczą się pięknie urządzone historyczne apartamenty, a także muzea – II Cesarstwa oraz Muzeum Pojazdów i Turystyki.

Innymi zabytkami Compiegne są m.in.: XIII-wieczny kościół Saint-Jacques i kościół Saint-Antoine, XII-wieczny kościół Saint-Pierre-des-Minimes, który pełni obecnie funkcję galerii sztuki.

Jeżeli jazda na rowerze jest Waszym rodzinnym hobby to z przyjemnością skorzystacie z tutejszych ścieżek i dobrze wytyczonych szlaków. To świetne miejsce również na wędrówki piesze. Polecamy Wam zwłaszcza szlak Pierrefonds. Możecie zacząć także od Pałacu w Compiègne, podziwiając majestatyczną aleję Beaux-Monts. W stronę lasu prowadzi 5 kilometrowy pas jezior i parków. 

Zamek w Chantilly i Musée Condé

Jeżeli oglądaliście serial kostiumowy „Wersal. Prawo krwi”, zainteresuje Was jednodniowa wycieczka do wspaniałego pałacu w Chantilly. Obok tajemniczego labiryntu na błoniach, nietypową atrakcją będą również konie i wiele pokazów z ich udziałem.

Chateau du Chantilly składa się z dwóch połączonych budynków: Petit Château, zbudowanego w XVI wieku i Grand Château, który został zniszczony podczas Rewolucji Francuskiej, a odbudowany i przywrócony do dawnej świetności w 1870 roku. Wokół takiego bajkowego zamku nie mogło oczywiście zabraknąć równie bajkowych ogrodów.

W środku znajdują się bogato zdobione apartamenty, których nie powstydziłby się Wersal, z resztą znajdują się tam meble, które niegdyś należały do Ludwika XVI, a także Marii Antoniny. Miłośników książek zachwyci zamkowa biblioteka – jedna z największych we Francji.

W zamku mieści się również muzeum – Musée Condé z kolekcją obrazów pochodzących z okresu od XIV do XIX wieku – drugą największą po muzeum w Luwrze. Prezentowane są tam dzieła Rafaella, Poussina, Delacroix i innych. Znajduje się tam również obszerna kolekcja obrazów, rysunków i fotografii, porterów i rzeźb.  Co ciekawe układ obrazów eksponowanych w muzeum nie został zmieniony od XIX wieku.

Zamek Chantilly we Francji

Wycieczka po winnicach Szampanii

Koneserzy wina spędzą idealny dzień w regionie Szampania-Ardeny, zwłaszcza podczas degustacji w słynnych winnicach subregionu Montagne de Reims. Wycieczka do Szampanii nie będzie wyłącznie rozrywką dla dorosłych. Wielkie winiarnie w Epernay staną się ciekawostką dla najmłodszych, szczególnie podczas wizyty w Champagne Mercier, gdzie w ogromnych podziemnych korytarzach możliwa jest przejażdżka kolejką wśród tysięcy leżakujących butelek.  

Winnice Szampanii
Jak powstaje tradycyjny szampan?

Szampanem w zasadzie nazwać możemy jedynie wino musujące powstałe właśnie w Szampanii, produkowane według tradycyjnych metod.

Do wina po podstawowej fermentacji dodaje się mieszankę drożdży i cukru i pozostawia na minimum 12 miesięcy, aby doszło do drugiej fermentacji. To właśnie dzięki podwójnej fermentacji szampan zyskuje swoja unikatową cechę – czyli bąbelki. Aby szampan był klarowny, należy usunąć osad pozostawiony przez drożdże. Butelki ustawia się więc szyjką w dołu, i obraca (ręcznie lub w specjalnych automatach zbudowanych do skrzynek). Dzięki temu osad przemieszcza się do szyjki, którą następnie zamraża się i otwiera butelkę. Korek wraz z osadem zostaje wypchnięty pod cieśnieniem. Część szampana utraconą w procesie usuwania osadu uzupełnia się winem z dodatkiem cukru lub samym winem, a butelkę pozostawia się jeszcze na jakiś czas.

Wino musujące w Szampanii wytwarzane jest od wielu wieków, jednak szampan w postaci jaką znamy dzisiaj zaczął kształtować się od XVII-wieku. Wspominane już koronacje królów w Reims uwieńczone były uroczystościami, na których oczywiście nie mogło zabraknąć słynnego dla regionu trunku.

Laon

Na krótsza wycieczkę z campingu La Croix du Vieux Pont można wybrać się również do oddalonego o 50 kilometrów Laonu, który znany jest przede wszystkim z pięknej katedry, jednej z najwcześniejszych gotyckich katedr we Francji.

Jedną z charakterystycznych cech budowli są wieże udekorowane rzeźbami wołów. Wybór tych ozdób nie był przypadkowy – według legendy zwierzęta te dźwigały kamienie wykorzystane do budowy katedry.

W mieście znaczna część oryginalnych murów obronnych pozostała w nienaruszonym stanie. Znajdziecie tam również świetnie zachowane bramy miejskie – Porte des Chenizelles, Porte des Soissons i Porte d’Ardon.

Sprawdźcie camping La Croix du Vieux Pont i wybierzcie się na francuską przygodę! 

Autorka:

Aleksandra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.