Jak dojechać z lotnisk w Gironie (GRO) i El Prat (BCN) do centrum Barcelony i na camping Vilanova Park

Zjeżdżalnie wodne na campingu Vilanova Park w Hiszpanii

Tanie linie lotnicze, np. Ryanair czy Wizzair oferują loty do dwóch lotnisk w pobliżu Barcelony – na lotnisko w Gironie, albo położone jeszcze bliżej Barcelony lotnisko El Prat. W artykule znajdziecie wskazówki jak dostać się z poszczególnych lotnisk na camping Vilanova Park, a także jak dostać się z ośrodka do centrum Barcelony.

Jak dostać się z lotniska Barcelona-El Prat (BCN) do centrum Barcelony

Istnieją dwie proste możliwości dostania się z lotniska El Prat do centrum Barcelony:

Metro

Wsiadacie na stacji Aeroport T1 lub T2 w linię L9 i wysiadacie na stacji Torrassa w Barcelonie. Stąd macie już blisko do słynnego stadionu Spotify Camp Nou.

Autobus

Z Terminalu 2B wsiadacie w AeroBus Barcelona i wysiadacie na Gran Vía lub Plaça d’Espanya – gdzie Wam wygodniej – jest to już ścisłe centrum miasta. Bilety możecie kupić w automatach na przystanku, online albo u kierowcy (w ostatnim przypadku dobrze jest mieć odliczoną sumę pieniędzy).

Jak dostać się z lotniska w Gironie (GRO) do centrum Barcelony

Istnieją dwie opcje:

Autobus z lotniska na dworzec w Gironie -> przesiadka na pociąg do Barcelony

Wychodząc z lotniska w Gironie kierujcie się w prawo, gdzie znajduje się wiata z wieloma stanowiskami autobusowymi. Busy firmy Sagales zawiozą Was na dworzec autobusowy do centrum Girony. Dworzec autobusowy znajduje się zaraz obok dworca kolejowego, a więc nie trzeba daleko szukać. Do Barcelony na dworzec Barcelona Sants zawiezie Was pociąg przewoźnika Renfe. Podróż trwa zaledwie 40 minut. Jeżeli zwiedzanie Barcelony chcielibyście zacząć od spaceru po pięknym Parku Ciutadella i dzielnicy gotyckiej Barri Gotic to na dworcu Barcelona Sants przesiądźcie się w pociąg R2S (Rodalies), którym podjedziecie na stację Estació de França, znajdującą się w pobliżu wymienionych atrakcji.

Autobus spod lotniska bezpośrednio do Barcelony

Wychodząc z lotniska w Gironie po prawej stronie znajduje się wiata z wieloma stanowiskami autobusowymi. Bezpośrednio do Barcelony na stację Estació del Nord zawiozą Was busy przewoźnika Sagales linii 602 i 604, odjeżdżające kilka razy w ciągu dnia (niestety autobusy nie zawsze „zgrywają się” godzinowo z lotem – w takiej sytuacji należy albo dłużej poczekać, albo wybrać drugą, wymienioną wyżej, opcję dojazdu). Podróż z lotniska w Gironie do Barcelony na dworzec Estació del Nord trwa około 1h 15min. Aktualny rozkład autobusów możecie znaleźć na stronie przewoźnika Sagales: sagales.com

Widok na płytę lotniska w Gironie

Jak dostać się z lotniska Barcelona-El Prat (BCN) na camping Vilanova Park w Hiszpanii

Lotnisko położone jest stosunkowo blisko miejscowości Vilanova i la Geltru, w której znajduje się camping, a więc dojazd jest wyjątkowo prosty.

Najłatwiejszą opcją będzie skorzystanie z przewoźnika Bus Garraf (autobusy z wielkim napisem „PLANA” na boku), który do miasta Vilanova i la Geltru odjeżdża średnio co pół godziny lub co godzinę. Rozkład jazdy autobusów Garraf znajdziecie na stronie: busgarraf.cat

Udajcie się na Terminal 1 na lotnisku El Prat, skąd odjeżdżają busy do Vilanova i la Geltru. Po tym jak dojedziecie do miasta wysiądźcie na przystanku Pl. Eduard Maristany (Estació), który znajduje się przy stacji kolejowej. Pod wiatami znajdują się przystanki autobusowe, a pod bramy campingu zawiezie Was autobus linii L1. Z campingu do centrum miasta dojedziecie z kolei linią L2.

Poniżej znajdziecie planszę, która zobrazuje Wam ten dojazd:
Jak dojechać na camping Vilanova Park z lotniska Barcelona El Prat

Jak dostać się z lotniska Barcelona-Girona (GRO) na camping Vilanova Park w Hiszpanii

Jako że lotnisko w Gironie znajduje się dużo dalej niż Barcelona-El Prat dojazd będzie wymagał przesiadek. Jest zatem trudniejszy, ale nie niemożliwy 😊 Z lotniska dostaniecie się busem na dworzec do Girony (dworzec autobusowy, na którym zatrzymuje się autobus znajduje się na przeciwko stacji kolejowej), następnie z Girony pociągiem na dworzec Barcelona Sants, a kolejną przesiadką będzie pociąg do Vilanova i la Geltru).

O ile dobrze pamiętam pociąg do Vilanova i la Geltru odjeżdżał z tego samego peronu, na którym stawał pociąg z Girony.

Pociągi na trasie Barcelona Sants – Vilanova i la Geltru jeżdżą często. Po wyjściu z dworca w Vilanova i la Geltru na wprost znajdują się przystanki autobusowe. Na camping dostaniecie się linią L1.

Poniżej znajdziecie planszę, która zobrazuje Wam ten dojazd:
Jak dojechać na camping Vilanova Park z lotniska w Gironie

Jak dostać się do Barcelony z campingu Vilanova Park

Z campingu Vilanova Park do Barcelony od poniedziałku do piątku odjeżdżają busy kilka razy w ciągu dnia (poza sezonem częstotliwość kursowania jest mniejsza – w połowie września odjeżdżały dwa busy poranne, a powrót z Barcelony możliwy był dwoma busami w godzinach wieczornych). Bus zatrzymuje się na ulicy Gran Via 588 w Barcelonie, a więc w pobliżu Placu Katalońskiego. Z kolei bus powrotny z Barcelony na camping zatrzymuje się w tym samym miejscu – nie trzeba więc martwić się szukaniem przystanku.

Niestety busy z campingu nie kursują w weekendy. Aby wybrać się do stolicy Katalonii w sobotę lub niedzielę należy udać się na stację kolejową w mieście Vilanova i la Geltru, skąd odjeżdżają pociągi przewoźnika Rodalies de Catalunya do Barcelony. Z campingu na stację kolejową dostaniecie się autobusem L2 Taco, odjeżdżającym co pół godziny.

Jakie bilety kupić w ramach zintegrowanego systemu transportu Barcelony? Czyli podróżowanie miedzy campingiem Vilanova Park a Barceloną.

Polecam Wam dwa bilety: T-familiar i T- Casual. Oba umożliwiają Wam korzystanie z autobusów, tramwajów, metra, pociągów przewoźnika Rodalies de Catalunya czy FGC:

–> 8 przejazdów do Barcelony dla strefy 4 (bo w niej znajduje się Vilanova i la Geltru) to koszt 35 euro. Bilet nazywa się T-familiar i ważny jest przez 30 dni od pierwszego skasowania. Jest to bilet „multi-person”, co oznacza, że może go wykorzystać cała grupa (nie tylko 1 osoba). Należy skasować go tyle razy ile przemieszczających się osób. Jeżeli kupicie bilet na strefę 4 to możecie kursować między campingiem a Barceloną, a także poruszać się po samej Barcelonie. Należy tylko pamiętać, że bilet nie uprawnia do dojazdu na terminale lotniskowe. Bilet możecie kupić w sklepie z pamiątkami na campingu, a także w automatach na stacjach.

–> W zależności od Waszych potrzeb możecie także kupić bilet T-casual, czyli bilet 10-cio przejazdowy. Jest on przeznaczony dla 1 osoby, a więc każdy z podróżujących musi skasować go indywidualnie.

Warto pamiętać: Camping Vilanova Park znajduje się w strefie 4. Więcej informacji o biletach znajdziecie na oficjalnej stronie operatora transportu publicznego TMB.

A jeżeli szukacie wskazówek odnośnie najważniejszych atrakcji i tego co warto zobaczyć w Barcelonie, szczególnie gdy macie niewiele czasu, koniecznie zajrzyjcie do artykułu:  „Barcelona w 24 godziny”.

Autorka:

Asia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.