Ławka bez końca w Parku Guell w Barcelonie

Piłka nożna, jedzenie i niedokończona bazylika. Viva Barcelona!

Fenomenalne jedzenie, niepowtarzalny klimat i boska pogoda. Barcelona kusi, intryguje i fascynuje, a co roku odwiedza ją około 8 milionów turystów. Miasto można zwiedzać praktycznie przez cały rok. Nawet jeśli odwiedziliście Barcelonę sto razy, to zapewniamy Cię, że za sto pierwszym znajdziesz w niej coś nowego!

Transfery Barcelona

Najczęstszym sposobem transportu do Barcelony jest samolot. Nic dziwnego, odległość jest spora, ale całe szczęście Barcelona jest bardzo dobrze skomunikowana. Z lotniska możecie dostać się do centrum miasta pociągiem, autobusem lub taksówką. Transportem publicznym dostaniecie się też na nasze campingi. Szczególnie dobry dojazd jest na La MasięVilanova ParkCala Gogo czy International de Calogne. Jeśli jedziecie większą grupą, opłaca się wziąć taksówkę. Zawsze świetnym rozwiązaniem będzie też wynajem auta. Przy postawieniu na transport publiczny najlepiej pojechać pociągiem do samej Barcelony i złapać stamtąd busa bezpośrednio na campingi. Inna opcja to pojechać z lotniska do większego miasta Reus, gdzie można się przesiąść w autobus do waszego miejsca docelowego.

Montjuic Barcelona
Wzgórze Montjuïc w Barcelonie
Łuk Triumfalny Barcelona
Łuk Triumfalny w Barcelonie

Nieskończony symbol Barcelony

Udało wam się dotrzeć do Barcelony? Czy to prosto z lotniska, czy z naszych campingów – czas rozpocząć wielkie zwiedzanie! Słowo wielkie jest tutaj użyte nie bez kozery, bo obejrzenie wszystkiego, co to piękne miasto ma do zaoferowania, graniczy z cudem. Podpowiemy jednak, jaki kierunek obrać. Znajdziecie w artykule kilka propozycji dla tych, którzy są w Barcelonie pierwszy raz i dla tych, którzy penetrują jej najdalsze zakamarki.


Początkujący nie mogą ominąć bazyliki Sagrada Familia. Jest to też gratka dla tych, którzy wracają do Barcelony po kilku latach i chcą zrobić sobie mały test na spostrzegawczość. Czy potrafcie wskazać, co nowego pojawiło się w konstrukcji tej budowli? Bazylika cały czas jest w trakcie modernizacji, ponieważ budowa trwa w najlepsze, a jej ukończenie planuje się na 2026 rok. Data nie jest wybrana przypadkowo, ponieważ właśnie w 2026 minie równo sto lat od śmierci Gaudiego – artysty, który zaprojektował budowlę. Rzecz jasna, aby obejrzeć Sagrada Familia należy kupić bilet. Dobrym pomysłem jest nabyć go wcześniej, żeby ominąć kolejeki. Proponujemy więc zaopatrzyć się w bilet online.

Sagrada Familia Barcelona
Sagrada Familia w Barcelonie – zachodnia fasada

FC Barcelona, czyli footbolowy zawrót głowy

Miasto Barcelona nieodzownie kojarzy się z klubem piłkarskim FC Barcelona. Każdy fan footbolu traktuje stadion Camp Nou, jako absolutnie konieczny do zobaczenia, ale zwiedzanie go będzie gratką dla wszystkich. W jego wnętrzu znajduje się muzeum, a turyści mogą zajrzeć do szatni zawodników, na trybuny, czy studia komentatorów. Ogrom tej budowli na pewno zrobi na was wrażenie. Na stadionie panuje też jedyna w swoim rodzaju, sportowa atmosfera, która udzieli się dosłownie wszystkim. Interaktywne muzeum bawi dużych i małych, a oficjalny sklep klubowy jest wisienką na torcie dla najbardziej zagorzałych kibiców FB Barcelona. Koniecznie musicie tam zajrzeć!

Stadion piłkarski Camp Nou w Barcelonie

Środek lasu w środku miasta

Po zwiedzeniu dwóch kultowych atrakcji w Barcelonie zaczyna burczeć w brzuchu. Proponujemy ci coś niespotykanego, a zarazem smakowitego. Chodzi o niezwykłą wizytę w restauracji, w której poczujesz się, jakbyś siedział w lesie. I to dosłownie! Wystrój imituje najprawdziwszy, soczyście zielony gaj. Imitowane są też zmienne warunki atmosferyczne, w restauracji występują np. burze z piorunami. Z bujnej roślinności wyłaniają się dyskretne, nastrojowe  światła, powodujące półmrok, przez co klimat jest po prostu unikatowy.  Zapraszamy do jedynej w swoim rodzaju restauracji El Bosc de les Fades! Oprócz leśnego klimatu znajdziecie tutaj pyszne przekąski tapas, wypijecie kawę, lemoniadę lub drinka. Restauracja oferuje coś na słono i słodko.

W cieniu Sagrada Familia

Podczas gdy wszyscy idą zobaczyć katedrę Sagrada Familia, Ty udaj się w inne ciekawe miejsce w Barcelonie. Mamy na myśli Barri Gotic, czyli dzielnicę urokliwych, wąskich uliczek, wijących się we wszystkich możliwych kierunkach. Będziecie mogli tam podziwiać Katedrę św. Eulalii, która na pewno nie ujdzie waszej uwadze, bo swym wyglądem wyróżnia się na tle sąsiadujących budynków. W środku koniecznie udajcie się do kaplicy Chrystusa z Lepanto oraz na wieżę widokową. Barcelona z tej perspektywy jest naprawdę interesująca i inna niż poznana dotychczas.

Jak już zrobisz kilka cudownych zdjęć, udaj się na spotkanie z gęsiami. Tak, dobrze przeczytałeś – w Katedrze św. Eulali urzędują białe urocze gąski i to one zdobywają serca turystów. Jest ich trzynaście, a ich obecności w budowli nie jest przypadkowa. Przybliżymy wam dwie teorie, według których ptaki żyją w świątyni. Pierwsza z nich, ta bardziej mistyczna i nastrojowa głosi, że patronka katedry św. Eulalia miała zaledwie trzynaście lat, gdy zmarła męczeńską śmiercią. Trzynaście gęsi ma upamiętniać ten fakt, a biały kolor ptaków symbolizować czystość młodej świętej. Druga teoria mówi, że gęsi już w średniowieczu służyły budowniczym, jako strażnicy katedry. Jeśli tylko jacyś złodzieje zbliżyli się do świątyni w celu kradzieży materiałów budowlanych, od razu robiły nieznośny raban! Tradycja zachowała się jednak do dziś przez co gąski nadal strzegą katedry. Która wersja bardziej wam odpowiada?

Barri Gòtic Barcelona
Barri Gòtic – Dzielnica Gotycka w Barcelonie
Barri Gòtic
Barri Gòtic – Dzielnica Gotycka w Barcelonie

Czy Barcelona nie jest dziwnym, a w swej dziwności fasonującym miejscem? Zwiedźcie ją, korzystając z naszych campingów w Hiszpanii!

Plaça Reial Barcelona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.