Podróżowanie w pandemii

Podróżowanie w czasie pandemii – przydatne porady dotyczące bezpieczeństwa

Autorka:

Asia

Ogromną część 2020 roku spędziliśmy zamknięci w domach, próbując przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Piękne wspomnienia, ale i puszczanie wodzy fantazji dodawały nam codziennie energii do działania. Dla niektórych podróże to nie tylko sposób na przyjemne spędzenie czasu. Choć zabrzmi to górnolotnie to podróżowanie jest dla wielu pasją, ogromną potrzebą serca, którą ciężko jest zagłuszyć. Nierzadko natrafiamy na opinię, że bez nich da się żyć, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii. Cóż… nie będziemy wysuwać kontrargumentów, bo przecież jest w tym dużo racji – zdrowie, stabilna praca i dach nad głową są istotniejsze niż odkrywanie nowych miejsc z zapartym tchem. W poprzednim roku, roku ciągłej izolacji przekonaliśmy się jednak, że z marzeń wcale nie trzeba rezygnować i o ile zaplanujemy wyjazd “z głową”, zastosowując się do panujących zasad – możemy śmiało wyruszać na podbój świata.

Podstawowe informacje dla podróżujących

Wykonanie testu antygenowego lub PCR przed wyjazdem to nadal standard obowiązujący podczas podróżowania. Jeżeli zastanawiacie się jaki rodzaj testu wykonać albo czy w kraju, do którego jedziecie istnieje obowiązek kwarantanny, polecamy Wam śledzenie oficjalnej strony internetowej Unii Europejskiej Re-open EU, gdzie informacje są aktualizowane na bieżąco i odpowiadają na wszystkie nurtujące pytania. W witrynie możecie zaznaczyć zarówno kraj do którego się udajecie, jak i państwo tranzytowe, aby uzyskać informacje o obowiązujących w nich obostrzeniach.

Często w wiadomościach pytacie nas czy wyjazd do Włoch lub Chorwacji jest bezpieczny?

Kraje takie jak Włochy, Hiszpania czy Chorwacja żyją z turystyki, a pandemia spowodowała, że ten sektor gospodarki wyjątkowo ucierpiał. Dlatego im bliżej wakacji, tym chętniej podejmowane są decyzje o znoszeniu kwarantanny i luzowaniu obostrzeń. To dla nas wszystkich bardzo dobre wiadomości. Rozumiemy Wasze zaniepokojenie, zwłaszcza w tak niepewnych czasach. Stosowanie elementarnych zasad bezpieczeństwa, takich jak zachowywanie dystansu, noszenie maseczki, mycie i dezynfekcja rąk zmniejsza do minimum ryzyko zachorowania. Warto pamiętać o zabraniu ze sobą apteczki z podstawowymi lekami, a także nawadnianiu organizmu.

Samolot czy samochód – co wybrać?

Ruch lotniczy w czasie pandemii znacznie się zmniejszył, a na popularności zyskały podróże drogą lądową. Podróżujący kursujący po Europie częściej decydują się na trasę samochodem ze względu na bezpieczeństwo sanitarne, większą niezależność, a także mobilność, jeśli chodzi o zwiedzenie w kraju docelowym. Oczywiście czas dojazdu w tym przypadku wydłuża się, ale odchodzi nam ryzyko odwołania lotu, a trasa, choć często wyczerpująca, dostarcza nam możliwości podziwiania zmieniających się za oknem krajobrazów i poszukiwania inspiracji na kolejne wyprawy. Pyszne przekąski, nastrajająca muzyka i droga szybko staje się przyjemnością! Pamiętajcie, żeby w samochodzie mieć zawsze pod ręką płyny do dezynfekcji i po każdym postoju przemywać nimi dłonie oraz często dotykane powierzchnie w samochodzie.

Niskie ceny biletów lotniczych mogą być dla wielu wyjątkowo kuszące. Wybierając podróżowanie transportem lotniczym zapoznajcie się dokładnie z zasadami obowiązującymi w przypadku anulacji wyjazdu. Przepisy te różnią się w zależności od linii lotniczej, dlatego zawsze najlepiej jest odwiedzić stronę internetową firmy i szukać szczegółowych informacji dotyczących zdarzeń powstałych na skutek COVID-19. Bycie przygotowanym na wszelkie ewentualności znacznie zmniejsza okazje do wystąpienia sytuacji stresujących podczas wymarzonego urlopu. Na lotnisku może zaskoczyć Was “papierologia”, dlatego pamiętajcie o zabraniu własnych długopisów. Cenną wskazówką, choć wydawać by się mogła dość trywialną, jest wybieranie w transporcie publicznym miejsca przy oknie – w tym przypadku sąsiada będziemy mieć tylko po jednej stronie. Jednak ważniejsza niż bezpieczeństwo podczas samego lotu, jest tak naprawdę rozwaga przed wejściem do samolotu – wielość dotykanych przez podróżnych powierzchni na lotnisku zobowiązuje do częstego mycia rąk.

Mobile home czy hotel?

Wakacje w mobile home’ach z roku na rok stają się coraz chętniej realizowaną alternatywą dla hoteli czy pensjonatów. Dbając o bezpieczeństwo klientów przygotowujemy domki na Wasz przyjazd odpowiednio je dezynfekując. Śniadanie na tarasie z przyjaciółmi doceniane jest w tym momencie dużo bardziej niż w przepełnionej hotelowej restauracji. Brak konieczności ciągłego mijania sąsiadów na korytarzu czy spotkań w recepcji również zyskało na znaczeniu. Własna kuchnia i możliwość przygotowywania posiłków stanowi dla większości z Was ogromny plus. Nie każdy jednak będąc na wakacjach lubi zaprzątać sobie głowę gotowaniem. Wychodząc do restauracji wspieramy lokalne biznesy. Jeżeli macie taką możliwiść wybierajcie stoliki na świeżym powietrzu i dokonujcie płatności bezgotówkowych.

W basenach i wodnych placach zabaw zachowujcie przestrzeń między innymi urlopowiczami. Stosując się do podstawowych zasad jesteśmy w stanie korzystać z dobrodziejstw danego kraju i cieszyć się wymarzonymi wakacjami.

Mobile home Eurocamp

To dobry czas by pomyśleć o ubezpieczeniu

Wyjeżdżając na wakacje w czasie pandemii, teraz bardziej niż kiedykolwiek, należy rozważyć wykupienie ubezpieczenia. To nie tylko zabezpieczenie dla nas i naszych bliskich w przypadku zachorowania czy poważnych wypadków, ale także ochrona wpłacanych środków pieniężnych w przypadku rezygnacji i przerwania podróży. Często pytacie nas – co się stanie, gdy przed samym wyjazdem któryś z członków rodziny zachoruje na Covid-19?

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji i przerwania podróży jest idealnym zabezpieczeniem w takiej sytuacji. Pamiętajcie jednak, że koniecznym jest opłacenie tego ubezpieczenia w tym samym dniu co opłatę za wyjazd. Podróżując z firmami partnerskimi: Eurocamp, Al Fresco, Homair, Roan Camping Holidays wszystkie możliwe warianty ubezpieczenia znajdziecie TUTAJ. Tam również należy wybraną opcję wykupić.

Pakiet ubezpieczeniowy Help i Help Plus stanowi z kolei ochronę w przypadku zachorowania na koronawirusa podczas pobytu. Warianty te można opłacić najpóźniej do 2 dni przed wyjazdem.

Warto także wcześniej pomyśleć o EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można ją bez trudu wyrobić bezpłatnie przez internet lub w odziale NFZ. Należy jednak pamiętać, że zakres możliwości leczenia jest tutaj niewielki.

 

Do wszystkich podróżniczych pasjonatów – nie odkładajcie marzeń na później, ale zachowujcie środki ostrożności dla naszego wspólnego bezpieczeństwa. Z pandemiczną rzeczywistością będziemy musieli zmierzać się do czasu zyskania zbiorowej odporności. Nie wiadomo jak długo to potrwa, ale zakończmy ten artykuł pozytywnym akcentem!

W chwilach niepewności i przytłoczenia sytuacją na świecie zawsze mogę liczyć na myśl, która często pojawia mi się z tyłu głowy: życie toczy się dalej, a podróżnicze wspomnienia tworzone przez nas po drodze to moc niezwykła, która w gorsze dni rozpala światełko (albo i ogień!) w tunelu codzienności. Mam nadzieję, że dostrzeżecie je także i Wy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.