5 rzeczy z którymi kojarzy nam się Hiszpania

Ktoś mówi Hiszpania i od razu przed oczami mamy boskie plaże, gorące słońce, kolorowe potrawy, a w głowie słyszymy charakterystyczną, pełną pasji muzykę flamenco. Świat oszalał na punkcie Hiszpanii! W Polsce jest coraz więcej restauracji z hiszpańską kuchnią, a w radiu notorycznie słyszmy ten gorący język. Z czym jeszcze nam się kojarzy? Zapraszamy na nasz mały przegląd.

1. Flamenco

Rytmiczne klaskanie, kwiaty we włosach i zamaszysta suknia z wielkimi falbanami. Nie ma wątpliwości, że chodzi o pełen namiętności taniec flamenco! W jego krokach można zauważyć naleciałości tańców hinduskich. Chodzi tu przede wszystkim o ruchy ramion, dłoni oraz palców. Oglądanie profesjonalnych tancerzy to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Tancerze opowiadają swym ciałem całe historie i wykonują go solo, w parach lub grupowo. Koniecznie trzeba to zobaczyć. Kto wie? Może sam dasz się porwać tej płomiennej muzyce?

Flamenco

2. La Tomatina

Pomidory. Wszędzie pomidory. Mnóstwo ich w aromatycznych daniach kuchni hiszpańskiej, a jednego dnia w roku opanowują one całe ulice i to dosłownie. Czy jest coś bardziej hiszpańskiego od święta La Tomatina? Jego obchody przypadają na ostatnią środę sierpnia i najzwyczajniej w świecie oznaczają wielką, pomidorową bitwę na ulicach miasteczka Buñol. Do jej przebiegu zużywa się nawet 100 ton pomidorów, a do sprzątania po pomidorowej masakrze zatrudniana jest straż pożarna. Ulice po bitwie pomidorowej – to musi być widok! My w to wchodzimy, a Wy? 

Więcej o Tomatinie, a także innych ważnych świętach i festiwalach w Hiszpanii dowiecie się z naszego artykułu: Las Fallas, Palio czy karnawał w Rijece? Najciekawsze festiwale i święta w Europie.

3. Tapas i paella

Hiszpania kojarzy się z jedzeniem. W pełni to rozumiemy, też uwielbiamy jeść. Ten kraj może pochwalić się cudowną kuchnią, która trafi w najróżniejsze gusta i guściki. Na rozgrzewkę świetnym pomysłem będzie tapas. Ale czym tapas konkretnie jest? Nie ma jednej potrawy symbolizującej tapas, bo jest on po prostu nazwą, zawierającą w sobie najróżniejsze przekąski podawane najczęściej do napojów.

Są to często oliwki, sery, croquetas z rozmaitym nadzieniem (na przykład croquetas de bacalao – z nadzieniem z dorsza), to także pokrojona w plasterki słynna szynka jamón ibérico czy jamón serrano, owoce morza lub ensalada rusa (czyli hiszpańska wersja naszej sałatki jarzynowej), a także małe kanapeczki zwane pinchos. Często tapas bary oferują także tortillę de patatas (powstałą z ziemniaków, jajek i często cebuli) oraz patatas bravas, czyli smażone ziemniaki podawane z lekko pikantnym sosem.

Tapas mogą być podawane na ciepło, na zimno, w wersji vege, proste, skomplikowane – najróżniejsze! Występują zwykle w większości hiszpańskich menu. Kulturą tapas może poszczycić się Andaluzja. Jeżeli udacie się na przykład do Granady i zamówicie drinka czy piwo najprawdopodbniej otrzymacie do niego małą przekąskę gratis 🙂 

A paella? Paella to inna historia. Mówi się, że nie można pojechać do Hiszpanii i nie spróbować tego rarytasu. Czy wyobrażasz sobie być we Włoszech i nie zjeść pizzy? Nie ma takiej opcji! I to samo jest z paelą, której smak może się różnić w zależności od regionu Hiszpanii, w jakim jesteś. Na północy kraju raczej spróbujesz paeli z mięsem, a na południu z owocami morza. W klasycznej wersji paeli znajdziesz krewetki, małże, kałamarnicę, rybę, ryż, pomidory oraz cebulę.  My już jesteśmy głodne!

4. Korrida

Zwyczaj budzący wiele kontrowersji, lecz niewątpliwie kojarzący się z Hiszpanią. Korrida to znana na całym świecie walka z bykami, mająca w sobie wiele wyreżyserowanego spektaklu teatralnego. Oczywiście wszystkiego nie da się w niej przewidzieć, lecz oglądając to widowisko ewidentnie widać, co było zaplanowane, a co nie. Przygotowywane są kolorowe kostiumy, choreografia oraz muzyka, Rok w rok widowisko przyciąga tłumy na specjalne areny. Dla jednych wydarzenie jest inspiracją, dla innych czymś niedopuszczalnym. Pozostawiając jednak wszelkie kwestie moralne po usłyszeniu słowa korrida automatycznie na myśl przychodzi nam Hiszpania.  

5. Piłka nożna

Nawet jeśli ktoś nie jest fanem piłki nożnej, to  z całą stanowczością słyszał o hiszpańskich klubach piłkarskich. Mowa rzecz jasna o FC Barcelona oraz Realu Madryt — informacja dla największych kibiców —  kolejność jest przypadkowa. Cała Hiszpania gra w piłkę nożną i może się pochwalić piłkarzami znanymi na całym świecie jak np. Gerard Piqué, Fernando Torrez czy Sergio Ramos. Oprócz tego nie zapominajmy jeszcze o słynnym stadionie Camp Nou, który można podziewać w Barcelonie. Jest to największy stadion w Europie, który jest w stanie pomieścić niespełna 100 tysięcy kibiców. 

A z czym wam kojarzy się Hiszpania? Może po swoich szalonych wojażach macie własne spostrzeżenia? Koniecznie zwiedzcie Hiszpanię razem z nami! Wszystkie campingi w Hiszpanii z naszej oferty znajdziecie TUTAJ..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.