Jezioro Garda bez samochodu – lot do Bergamo i propozycje wycieczek z campingów w Peschiera del Garda

Limone sul Garda nad Jeziorem Garda we Włoszech

Jezioro Garda to największe jezioro we Włoszech i bez wątpienia jedno z najpiękniejszych. To malownicze miejsce, w którym można godzinami spacerować wąskimi uliczkami i zajadać się włoskimi przysmakami. To także świetna baza wypadowa do odwiedzenia: Mediolanu, Werony czy Wenecji. A co najlepsze – wcale nie potrzebujecie samochodu, żeby zwiedzić wszystkie te miejsca! W artykule znajdziecie przydatne wskazówki dotyczące podróży do tej części Włoch dla niezmotoryzowanych 🙂

W maju 2023 marketingową ekipą Eurocampu odbyłyśmy podróż do Włoch zwieńczoną naszą Misją Specjalną, czyli ślubem koleżanki z biura. Wydarzenie odbyło się w przepięknym otoczeniu – na zamku w Malcesine. Ten wyjątkowy dzień w życiu Alicji relacjonowałyśmy na naszym Instagramie (sprawdźcie wyróżnione relacje).

Lot z Polski do Bergamo i zwiedzanie miasta

Linia lotnicza Ryanair oferuje bogatą siatkę połączeń do Bergamo na lotnisko Orio al Serio (BGY) w zasadzie z wszystkich większych miast Polski. Miasto znajduje się godzinę drogi od Mediolanu i często jest pomijane przez turystów kosztem stolicy mody. Jednak Bergamo naprawdę warto odwiedzić, chociażby na jeden dzień i zgubić się w uliczkach Citta Alta.

Aby wybrać się do historycznej części miasta, położonej na wzgórzu, można wsiąść w kolejkę Funicolare. To szansa na podziwianie po drodze murów obronnych z czasów Republiki Weneckiej i piękną zieleń tutejszych ogrodów. Jednorazowy przejazd kosztuje 1,50 euro. Jednak najlepszy widok na miasto i Mury Weneckie oferuje spacer przez bramę Porta San Giacomo (bramę św. Jakuba).

Klimat tworzą tu brukowane ulice, kamienne budynki, piękne szerokie place i witryny knajpek, których paletę barw tworzą kolorowe dodatki pizzy sprzedawanej na kawałki – soczyście zielona rukola, krwistoczerwone pomidory czy pulchna burata. To także pastelowe odcienie popularnych włoskich słodyczy – delikatna zieleń babeczek z kremem pistacjowym czy zabójczo słodkich, złocistych kul lokalnego deseru zwanego polenta e osei.

Stare Miasto Bergamo ma w sobie urok małych włoskich miasteczek, choć do małych wcale nie należy. Spacerując niespiesznie ulicami, bez konkretnego planu (do czego szczególnie zachęcamy) dotrzecie do serca miasta, głównego placu – Piazza Vecchia. Nad nim góruje wieża Torre Civica, powstała najprawdopodobniej w XII wieku, choć wielokrotnie restaurowana na przestrzeni lat. Co ciekawe, każdego dnia o godzinie 22ej usłyszeć można dzwon, którego 100 uderzeń anonsowało mieszkańcom miasta zamknięcie bram Bergamo, w celu ochrony przed najazdem wroga. I choć tego typu zagrożenia minęły, a obecnie mieszkańcy mogą swobodnie spacerować po mieście całą noc, to jest to wiekowa tradycja kontynuowana do dziś.

Nieco dalej, przechodząc pod łukami dawnego ratuszu – Palazzo della Ragione wyłania się przed nami pokaźnych rozmiarów bazylika Santa Maria Maggiore. To symbol miasta, a budowla robi wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i w środku, dzięki pełnemu zdobień barokowemu wnętrzu. Do niej przylega kaplica i mauzoleum Cappella Colleoni, w którym spoczywa Bartolomeo Colleoni – dowódca wojsk i ważna postać w historii całego kraju, a w szczególności Bergamo, w którym się urodził i zmarł.

Jeżeli nie ogranicza Was czas, po odwiedzinach w Cita Altta udajcie się do dolnej części miasta – Cita Bassa. Główną ulicą handlową jest tutaj via Sentierone wypełniona kawiarniami, restauracjami i oczywiście, jak na „high street” przystało, licznymi butikami. W tej części miasta znajduje się także wiele muzeów i galerii sztuki, a także teatr operowy Teatro Donizetti. Jego nazwa honoruje urodzonego w Bergamo, jednego z najwybitniejszych twórców włoskiej opery w stylu bel canto. Do jego najpopularniejszych oper, wystawianych do dziś, należą m.in. „Łucja z Lammermoor” czy „Napój miłosny”.

Jak dostać się z Bergamo nad Jezioro Garda bez samochodu?

Wszystkie wskazówki dojazdowe z lotniska w Bergamo do Peschiera del Garda zawarliśmy w naszym artykule „Jak dojechać z lotniska Mediolan-Bergamo do Peschiera del Garda i na camping Bella Italia?”.  Dojazd pociągiem jest naprawdę prosty, choć wymaga jednej przesiadki. Pamiętajcie, że bilet TrenItalia zakupiony w kasie czy automatach podlega skasowaniu, do czego służą ciemnozielone lub żółte kasowniki umieszczone na dworcach czy przy peronach. Jest to szczegół, który umknął mi podczas mojej pierwszej podróży do Italii. Na szczęście szybko się zorientowałam i udało mi się uniknąć potencjalnej grzywny (a wynosi ona nawet do 200 euro!).

Z lotniska w Bergamo dostępne są także FlixBusy, które jadą bezpośrednio do Peschiery, ale kursują tylko 3 razy dziennie (1 przejazd rano i 2 wieczorem, a więc często trudno się „zgrać” z ich rozkładem). Szczegółowe opisy dojazdu znajdziecie we wspomnianym wyżej artykule 🙂

Campingi w Peschiera del Garda

W ofercie Eurocampu znajdziecie trzy campingi w miejscowości Peschiera del Garda. Są to: camping Bella Italia, camping Del Garda i camping Butterfly.

Camping Bella Italia to jeden z najpopularniejszych ośrodków w ofercie. Camping wyróżnia piękna roślinność, tętniące życiem centrum z kilkoma knajpkami, kompleks wodny z basenami, wodnym placem zabaw i zjeżdżalniami oraz bezpośredni dostęp do pięknej promenady tuż przy jeziorze za bramą ośrodka.

Camping Del Garda to czysty, dobrze zagospodarowany ośrodek, położony po przeciwnej stronie Peschiery. Krótki spacer dzieli Was od ładnej plaży, a zaraz przy wejściu na promenadę znajduje się przyjemny lokal, w którym można napić się kawy z widokiem na jezioro czy zjeść coś dobrego.

Camping Butterfly jest z kolei najbardziej kameralnym spośród wymienionych ośrodków w Peschierze. Sam camping i kompleks wodny jest niewielki, ale to co wyróżnia go na tle innych to świetna lokalizacja – zaraz przy przystani portowej, a także bardzo blisko dworca kolejowego. To świetne miejsce dla tych z Was, dla których Peschiera ma być głównie bazą wypadową do zwiedzania Mediolanu, Werony czy Wenecji, a także innych miasteczek nad jeziorem.

Za co uwielbiamy Peschierę nad Jeziorem Garda?

Nad Jeziorem Garda znajdziecie wiele miasteczek, którym nie można odmówić uroku. Bardzo lubimy Sirmione, Lazise, Malcesine czy cudowne Limone sul Garda.

Jednak ogromną przewagą miasta Peschiera del Garda jest jego skomunikowanie. Stąd dojedziecie pociągiem w 15 minut do Werony, pociągi kursują także do Mediolanu, Bergamo czy Wenecji. Niektóre z nich są bezpośrednie, inne wymagają jednej przesiadki. Z Peschiery odjeżdżają także busy do części miasteczek nad Gardą, a z przystani portowej możecie popłynąć promem np. do Sirmione, a także na północ jeziora. W pobliżu znajduje się popularny park rozrywki Gardaland, Movieland, a także wodny CanevaWorld. Z Peschiery kursują do Gardalandu bezpłatne autobusy.

Symbolem Peschiera del Garda są mury obronne, z których roztacza się piękny widok na jezioro i port. Centrum miasta tętni życiem bez względu na porę dnia. Znajdziecie tu liczne restauracje, kawiarnie i sklepy.

Nasz wyjazd nie mógłby się obyć bez zajadania się przysmakami lokalnej kuchni. Bardzo smakowały nam owoce morza oraz pizza w restauracji Al Canal położonej przy Via Fontana 5 z widokiem na wpadającą do jeziora rzekę Mincio. Najlepsze croissanty z pistacjowym kremem jadłyśmy w Bar Gelateria Dante przy Via Dante 2. Jeżeli natomiast szukacie alternatywy dla klasycznego Aperol Spritza polecamy Wam spróbowanie orzeźwiającego Hugo – drinka popularnego w tej części Włoch, również na bazie prosecco, ale z dodatkiem słodkiego syropu z kwiatów bzu. Drinka możecie spróbować na przykład w Caffè Bell’Arrivo przy Piazza Benacense 1.

Restauracje na brzegu rzeki Mincio przy Jeziorze Garda

Jakie jeszcze miejsca nad Jeziorem Garda warto odwiedzić i jak do nich dojechać bez samochodu?

Istnieje błędne przekonanie, że aby wycieczka nad Jezioro Garda miała sens, należy wybrać się tam samochodem. Nad Gardą miałam możliwość być już 3 razy, a zwiedzanie tej części Włoch bez samochodu jest bardzo łatwe i przyjemne. Auto pozwala oczywiście na wygodę i niezależność, ale Lombardia jest dobrze skomunikowana i jak najbardziej dostępna dla niezmotoryzowanych. Jedyną niedogodnością są spóźniające się autobusy nad samym jeziorem, ale mając z tyłu głowy, że we Włoszech nie wszystko odbywa się z zegarkiem w ręku (tak jak w niektórych krajach Europy), magicznie nabieramy głębszych pokładów cierpliwości 🙂

Sirmione

Bez samochodu z Peschiery bardzo łatwo dostać się do pobliskiego Sirmione. Możecie popłynąć promem, co zawsze jest też dodatkową atrakcją lub wsiąść w autobus linii LN026 w stronę Desenzano. Bilet możecie kupić u kierowcy lub pobrać aplikację „Arriva MyPay”. Przejazd autobusowy do Sirmione kosztuje 1,90 euro, a zakupiony w aplikacji bilet należy „aktywować” skanując kod QR, znajdujący się w środku autobusu, w pobliżu kierowcy. Najbliższy przystanek autobusowy dla campingów Del Garda i Butterfly znajduje się na via Venezia stazione, natomiast dla campingu Bella Italia jest to przystanek znajdujący się zaraz przy wyjściu z campingu od strony recepcji, po prawej stronie (via Bell’Italia).

Sirmione to miasteczko położone na półwyspie, a więc otoczone z obu stron jeziorem. Największą atrakcją miasta jest zamek rodziny Scaligerich, która w średniowieczu rządziła na tych terenach przez około 125 lat. Popularną atrakcją Sirmione są także Groty Katullusa, czyli pozostałości po antycznej rzymskiej willi. Mówi się, że mogła ona należeć właśnie do Katullusa, czyli poety znanego w czasach Imperium Rzymskiego. Miasteczko upodobała sobie słynna sopranistka, primadonna teatru operowego La Scala w Mediolanie – Maria Callas. Wraz z mężem Giovannim Battistą Meneghinim przez kilka lat wiedli tu spokojne życie, z dala od gwarnego Mediolanu. Sam widok ich letniej rezydencji szczególnie mnie nie zachwycił, ale natura wokół – jak najbardziej 🙂 Miejsce nie jest dostępne dla zwiedzających, ponieważ znajdują się w nim pokoje do wynajęcia oraz przestrzeń przeznaczona na wydarzenia kulturalne czy imprezy okolicznościowe. W pobliżu znajduje się także park nazwany imieniem Boskiej Divy.

Widok na zamek Scaligero w Sirmione

Malcesine

To moje ulubione miasteczko spośród tych, które odwiedziłam do tej pory nad Gardą. Jego położenie na wschodnim brzegu jeziora, dużo wyżej na północ sprawia, że krajobraz, który znamy z Peschiery znacznie się różni – surowe góry stają się bliższe, a widoki jeszcze piękniejsze.

Do Malcesine dostaniecie się autobusem 483 przewoźnika ATV. Bilet możecie kupić u kierowcy lub pobrać aplikację Ticket Bus Verona, a następnie aktywować go skanując QR kod w autobusie. Bilet w aplikacji kosztuje 4,60 euro (u kierowcy wychodzi nieco drożej). Przystanek dla osób, które wybierają się do Malcesine z campingu Bella Italia znajduje się na via Bell’Italia po drugiej stronie campingu, schodząc nieco w dół ulicy. W przypadku campingu Del Garda najbliższy przystanek to „Peschiera Ospedale”, a dla campingu Butterfly autobus do Malcesine złapiecie z przystanku znajdującego się pod stacją kolejową „Peschiera Stazione Ferroviaria”.

Malcesine jest sztandarowym przykładem „urokliwych włoskich miasteczek”, za którymi każdy miłośnik Włoch tęskni po powrocie do Polski. A więc klasycznie – znajdziecie tu ciasne, brukowane uliczki pełne lodziarni, restauracji i sklepików z ceramiką i innym rękodziełem. Miasto, podobnie jak Sirmione, słynie z zamku (ród Scaligero miał ich bowiem kilka w tym regionie) oraz popularnej kolejki na masyw górski Monte Baldo.

Wjazd na Monte Baldo połączony ze zwiedzaniem Malcesine to świetny pomysł na jednodniowy wypad, zwłaszcza przy dobrej pogodzie. Widoki z góry na jezioro są niezapomniane. Na szczycie znajduje się wiele malowniczych szlaków, a także bary i restauracje. Miejsce przyciąga także paralotniarzy, których skoki w powietrzne głębiny robią furorę wśród turystów. To idealne miejsce by spędzić dzień w bliskości z naturą i zebrać siły na odwiedzenie gwarnego Mediolanu, Wenecji czy Werony. Wjazd kolejką na Monte Baldo w tę i z powrotem kosztuje 27 euro (kupując bilet w kasie), albo 25 euro, kupując go przez stronę internetową.

To właśnie w Malcesine odbył się się ślub Alicji – naszej koleżanki z biura. Nie można sobie wymarzyć piękniejszej lokalizacji na powiedzenie sobie „tak” 🥰  Widok na jezioro z zamku w Malcesine zapiera dech, a miejsce to raj dla fotografów. W końcu kto nie chciałby mieć takiej scenerii na drugim planie swoich ślubnych zdjęć i filmów?

Mediolan z Peschiera del Garda

Z Peschiera del Garda do Mediolanu dojedziecie bezpośrednim pociągiem Trenitalia (a w zasadzie spółki Trenord). Bilety kosztują w granicach 11 euro w jedną stronę. Podróż trwa około 1h38 minut.

Mediolan znany jest przede wszystkim entuzjastom mody ze względu na odbywający się tutaj Fashion Week, a ulice centrum miasta obfitują w butiki znanych projektantów. Ale Mediolan to nie tylko moda – to także liczne wydarzenia kulturalne, muzea i piękna architektura. Nie można pominąć takich atrakcji turystycznych jak słynna Duomo w Mediolanie – przykład architektury gotyckiej, jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych kościołów w Europie i na świecie. Zaraz obok położona jest zachwycająca Galeria Vittorio Emmanuele II z piękną szklaną kopułą. Znajdziecie tu sklepy popularnych marek odzieżowych, a także kawiarnie, restauracje, księgarnię czy hotel.

Miejscem, które zrobiło na nas największe wrażenie był Teatro alla Scala, czyli jeden z najważniejszych teatrów w historii światowej opery. Jego piękne audytorium zobaczycie podczas zwiedzania z jednej z dostępnych lóż. My trafiłyśmy na przerwę w próbie do spektaklu, a na scenie gawędzili sobie muzycy. To na niej właśnie debiutował Paganini, swoje opery przedstawiali szerszej publiczności Verdi, Puccini czy Rossini, orkiestrę prowadził Arturo Toscanini, a największą gwiazdą była wspomniana wcześniej przy okazji Sirmione – Maria Callas.

Oprócz audytorium i wytwornego foyer to także okazja do odwiedzenia muzeum ze zbiorami historycznych instrumentów, a także obrazów z wizerunkami artystów, kostiumów z poszczególnych przedstawień i wielu innych muzycznych atrybutów. La Scala to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników muzyki, ale także dla fanów eleganckich wnętrz. Bilet wstępu kosztuje około 12 euro. Wizytę można zarezerwować z wyprzedzeniem, kupując bilety przez stronę internetową i unikając kolejek do kasy. My miałyśmy to szczęście, że dość spontanicznie udało nam się je zdobyć w kasie biletowej. Jeżeli Wasza wizyta nie mogłaby się obyć bez zobaczenia audytorium to przed zakupem biletu sprawdźcie na oficjalnej stronie najlepsze pory dnia na odwiedzenie teatru (w niektórych godzinach w ciągu dnia audytorium może być wyłączone ze zwiedzania). 

Podczas pobytu w Mediolanie warto także zaplanować wycieczkę do Muzeum Mody, znajdującego się w Palazzo Morando. Wstęp na część wystaw jest darmowy (maj 2023). My trafiłyśmy na wystawę czasową ze zbiorami strojów charakterystycznych dla poszczególnych dekad XX wieku. Znajdziecie tutaj również kolekcję malarstwa, obrazującego życie społeczne w Mediolanie od XVII do XIX wieku.

Werona z Peschiera del Garda

Najtańsze bilety z Peschiera del Garda do Werony oferuje Trenord w cenie 3,80 euro, a podróż trwa około 19 minut. Bilety możecie kupić przez stronę internetową lub w automatach na dworcu. Przejazd do Werony oferuje w sumie kilku przewoźników, których ceny za bilet różnią się, dlatego zwróćcie szczególną uwagę do jakiego pociągu wsiadacie, aby uniknąć ewentualnej kary.

Byłam przekonana, że oprócz areny i słynnego balkonu Julii (który w rzeczywistości balkonem Julii nigdy nie był) nie znajdę tu wiele atrakcji, a pobyt ograniczę wyłącznie do krótkiego spaceru. Werona natomiast pozytywnie mnie zaskoczyła i udowodniła, że warto ją polecać. Co szczególnie przykuło moją uwagę to przestronne, czyste i zadbane place, z piękną architekturą w każdej uliczce. Zapadł mi w pamięć zwłaszcza Piazza delle Erbe, którego nazwa pochodzi od sprzedawanych wieki temu ziół na licznych stoiskach w obrębie placu. Możecie stanąć w samym jego centrum i obracając się wokół własnej osi, podziwiać niezwykłe fasady kamienic. Na tym placu znajduje się także fontanna z wizerunkiem Madonny – na pewno dobrze Wam znana ze zdjęć przewodników. Nie chodzi tu bynajmniej o biblijną Maryję Dziewicę, a patronkę miasta. Posąg pochodzi z czasów Imperium Rzymskiego, ale ramiona i głowę wykuto na nowo w średniowieczu. W pobliżu znajdziecie również stragany z pamiątkami i rękodziełem.

Wspomniana wcześniej Arena di Verona powstała w pierwszej połowie I w.n.e. To jedna z największych, zaraz po Koloseum, tego typu budowli we Włoszech, a nawet na świecie. Niegdyś mogła pomieścić 30 tysięcy widzów, a obecnie, ze względu na procedury bezpieczeństwa, jest to maksimum 15 tysięcy. Tutaj o życie walczyli gladiatorzy, a ku uciesze tłumu w rywalizacji z człowiekiem ginęły zwierzęta. Starożytne „rozrywki” zostały zastąpione licznymi wydarzeniami kulturalnymi, m.in. trwającym od czerwca do września festiwalem operowym, który co roku przyciąga tysiące miłośników muzyki.

Historycznemu centrum Werony nie można odmówić uroku, ale największą przyjemność sprawił mi spacer po kamiennym moście Ponte Pietra w stronę zamku św. Piotra, położonego na lewym brzegu Adygi. Wisienką na torcie i nagrodą za pokonanie 230 stopni była niesamowita panorama miasta z tarasu widokowego przy zamku. Alternatywnie na wzgórze można się także dostać kolejką. Myślę, że najlepszym podsumowaniem tych widoków będzie poniższa opinia, którą znalazłam w Googlach. A więc… kopytkujcie na górę i pozwólcie Weronie skraść Wasze serca!

Fontanna z Madonną na Piazza delle Erbe w Weronie

Wenecja z Peschiera del Garda

Do Wenecji z Peschiera del Garda dostaniecie się bezpośrednim pociągiem Trenitalia, który kosztuje 29 euro, albo pociągiem tego samego przewoźnika, ale z przesiadką w Weronie w niższej cenie – za niecałe 13 euro. Pociąg dowiezie Was na stację Venezia Santa Lucia, znajdującą się w samym centrum miasta. Wychodząc z dworca pierwszym widokiem, który zobaczycie będzie Canale Grande – pełen gondoli, motorówek i łodzi Wielki Kanał. Po Wenecji można poruszać się tramwajami wodnymi (vaporetto), ale do największych atrakcji spokojnie dostaniecie się pieszo, odkrywając przy okazji urokliwe zakamarki weneckich ulic.

O najpopularniejszych atrakcjach Wenecji pisaliśmy już w naszym artykule, gdzie znajdziecie więcej informacji na temat tego miasta. Jeżeli przyjeżdżacie do Wenecji tylko na jeden dzień odwiedźcie poniższe atrakcje turystyczne:

🔹 Plac św. Marka z Bazyliką św. Marka i Pałacem Dożów

🔸 Przy placu św. Marka znajduje się jedna z najstarszych kawiarni we Włoszech – Caffè  Florian – jej piękne wnętrza robią wrażenie, ale żeby usiąść na zewnątrz i delektować się dźwiękami kameralnej orkiestry należy zapłacić dodatkowo 6 euro za osobę. Ceny są wygórowane, ale miejsce emanuje elegancją i atmosferą ponad 300 lat historii.

🔹 Most Rialto z licznymi sklepami z rękodziełem i pięknymi widokami na Wielki Kanał

🔸 Dom towarowy Fondaco dei Tedeschi z tarasem widokowym w pobliżu mostu Rialto – to świetne miejsce by podziwiać Wenecję z góry. Warto pamiętać, że choć wstęp jest bezpłatny to swoją wizytę należy zarezerwować przez stronę internetową o określonej godzinie.

🔹 Wyjątkowa księgarnia, gdzie koty śpią między książkami i pocztówkami, a grube tomiszcza leżą poukładane w szerokiej gondoli. Tutaj możecie zrobić sobie zdjęcie na stosie starych ksiąg, a także zapozować w prawdziwej gondoli! Zapiszcie sobie ten adres, bo trudno ją znaleźć w labiryncie uliczek: Libreria Aqua Alta (C. Longa Santa Maria Formosa, 5176b, 30122 Venezia VE)

🔸 Ciekawym punktem widokowym w Wenecji jest również 26-metrowa Scala Contarini del Bovolo, znajdująca się w bliskim sąsiedztwie Piazza San Marco, choć skrzętnie ukryta w korytarzach ciasnych ulic. To wyjątkowa zewnętrzna klatka schodowa o krętych stopniach, do czego odnosi się słowo „bovolo”, w dialekcie weneckim oznaczające ślimaka. Jej budowę, w celu urozmaicenia dość pospolicie wyglądającego Pałacu Contarini, zlecił w XV wieku Pietro Contarini. Konstrukcja klatki schodowej była dziełem miejscowego rzemieślnika – Giovanniego Candi. Bilet wstępu do Scala Contarini del Bovolo to 8 euro dla osoby dorosłej, 6 euro dla osób w wieku 12-26 oraz 65+, natomiast dzieci poniżej 12 roku życia obowiązuje darmowy wstęp. Bilety można kupić online przez stronę internetową lub w kasie. My kupiłyśmy w kasie i miałyśmy szczęście, bo nie było żadnej kolejki 🙂

Gardaland - park rozrywki nad Jeziorem Garda

Spod stacji kolejowej w Peschiera del Garda kursuje co 30 minut darmowy shuttle bus pod bramy Gardalandu. Do parku rozrywki dojedziecie także autobusami linii 164, 482 i 483 (w kierunku miasteczka Garda).

Gardaland to jeden z najpopularniejszych parków rozrywki we Włoszech. Niezależnie od tego, czy jesteście fanami emocjonujących doznań czy szukacie przygód dla całej rodziny, ten włoski park rozrywki ma wiele do zaoferowania.

Do najważniejszych rollercoasterów, które zagwarantują Wam przypływ adrenaliny należą:

1. Raptor: To pierwszy we Włoszech odwrócony rollercoaster. Zasiądźcie na krzesełkach i przygotujcie się na niezwykłą jazdę, podczas której zostaniecie zawieszeni w powietrzu i wciągnięci w wir emocjonującej przejażdżki. Wasz świat dosłownie stanie na głowie!

2. Oblivion: The Black Hole: Po wejściu na platformę i spojrzeniu w dół, serce wali jak szalone. To pionowy zjazd, który zapiera dech w piersiach.

3. Shaman: To połączenie szybkości, zakrętów i fantastycznych efektów specjalnych. Przygotujcie się na emocjonujące doznania, poczujcie wiatr we włosach i siłę przyciągania.

4. Blue Tornado: Jeśli jesteś fanem prędkości i dynamicznych zakrętów, ta odwrócona kolejka górska spełni Twoje oczekiwania.

5. Ortobruco Tour: Ten rollercoaster jest idealny dla najmłodszych odwiedzających. Znajduje się w strefie tematycznej „Peppa Pig Land” i oferuje łagodną jazdę, która na pewno wywoła wiele uśmiechów.

Bez względu na to czy wybieracie się nad Jezioro Garda samochodem czy bez, sprawdźcie nasze zakwaterowania na pełnych atrakcji campingach nad Gardą i w jej okolicach. Ceny domków różnią się od ich rodzaju, campingu oraz terminu wakacji. Poniżej znajdziecie galerię zdjęć z różnych campingów nad Jeziorem Garda. To prawdziwy raj na ziemi!

Autorka:

Asia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.